bordo bereliler

 1. genel kurmay özel harekat dairesine, ki yeni kanunla tümen şeklinde organize olmuştur, bağlı çalışan elit savaşçı birliklere verilen gayrı resmi ad. bu birliklerin taktığı bordo renkli bereler yüzünden bu isim kullanılmıştır.

  kendi hava, deniz ve kara nakliye unsurlarına sahip bu birlikler, gizli operasyonları ordunun diğer unsurlarından bağımsız yapabilme imkan ve kabiliyetine sahiptir.

  11 kişilik takımlar ( timler ) halinde organize olan birliklerin asıl silahları arasında mp5 makinalı tabanca, glock yarı otomatik tabanca, taaruz ve savunma el bombaları ile zırhlı araçlara karşı savunma sağlayan law silahı bulunmaktadır. ayrıca operasyonun cinsine göre hafif havan ve stinger uçaksavar füzesi de taşıyabilmektedirler.

  muazzaf subay ve astsubaylar arasından seçilen elemanlar 1 yıl süren yoğun bir fiziksel ve teorik egitimden geçirilirler. drop-out ( kursa katılanlar arasında kursu geçenlerin, geçemeyenlere oranı ) oranı 1e 7dir. bu oran benzer elit birliklerin dünya standartları arasında en yükseklerinden biridir.

  tahmini eleman sayısının 3500 civarında olduğu sanılmaktadır. kullandıkları araçlar arasında fmc-nurol zırhlı personel taşıyıcı, blackhawk helikopterleri ve deniz ulaşımı için zodiac mark iv botları sayılabilir.
  (kont dracula 28.08.2006 07:53)
 2. eğitimleri gizli tutulan türk özel kuvvet birliği. Çok sıkı eğitilirler ve kimlikleri mit tarafından gizlidir. bordo bereliler normal askerler gibi çatışmazlar, helikopterle direkt çatışmanın ortasına bırakılırlar. teröristler jandarmanın gelişini bir şarjor boşaltmasıyla, komandoların gelişini aralıklı atışlarla, bordo berelilerin gelişini ise tek bir mermi sıkmalarından anlarlar diye bir söylenti vardır. hatta bir yere konuşlanan teröristler jandarmayı gördüklerinde umursamaz, komando gördüğünde dikkat eder, bordo bereli gördüğünde tası tarağı toplar ve orayı terkeder denir. eğitimlerinde, mesela bir jandarma karakoluna terörist kılığında girmesi ve oradan bilgi aşırması söylenirmiş. son zamanlarda haberlerde çıkan komando görüntüleri bordo berelilere ait değildir. onlardan çok daha zorlu eğitimlere tabi tutulurlar. askeri okul mezunu olma şartı ve fiziksel bir takım kondisyona sahip olması gerekir, bordo bereli adayı olmak için.
  (agacsakal 28.06.2007 16:34)
 3. rutbeli eskerlerin en seçkinleridirler. normal askerlerin eğitimlerinin maksimum noktası, onların eğitimlerinin başlangıcıdır.
  3.5 yıllık bir eğitimden sonra bordo berenin sahibi olurlar. yurtiçi eğitiminin ardından en az 10 haftalık yurtdışı eğitimleri başlar.
  çeşitli yabancı dillleri ana dilleri gibi bilirler. özellikle kürtçe'nin lehçelerine dahi vakıftırlar, eğitim alanlarında kendi aralarında kürtçe konuşurlar.

  sağ göğüs hizasındaki, aldıkları eğitimleri gösteren broveleri sağ omuz arkasına kadar sarkar.
  eğitimleri tamamlandığında yaptıkları tatbikatlarda, bir tim diğer tim'e düşmanmış gibi davranır.
  düşmanmış gibi davranır dediğim; ıssız dağa salınan ilk timi yakalamak ve onlara daha önce verilmiş gizli bir bilgiyi almakla yükümlü olan diğer tim elemanlarının, kafa göz patlatmaya, kol ayak kırmaya varan hareketleridir. sağlam bir eğitim için herşeyi göze alırlar.
  avrupa ve uzakdoğu ülkelerinin özel kuvvetler birlikleri bordo berelilerden eğitim almak için türkiye'ye gelirler.
  bordo bereli olmakta esas, gönüllü olmaktır.

  pkk gözünden bordo bereli;

  eğer bir asker sizi gördüğü zaman durmadan ateş ediyorsa, bilin ki o acemidir... kurşununun bitmesini bekleyin... bittiği zaman gidin ve kafasına sıkın...

  eğer sadece sizi gördüğü zaman ateş ediyor saklandığınız zaman duruyorsa o bir komandodur... kaçın ve canınızı kurtarın...

  eğer sizi gördüğü zaman ortadan kaybolmuşsa ve etraf sessizse bilin ki o bordo berelidir... merak etmeyin o sizi bulur...

  (sumenal 24.07.2007 16:20 ~ 24.07.2007 16:21)
 4. bağlı oldukları birlik için (bkz: özel kuvvetler komutanlığı)
  (sumenal 16.09.2007 02:27)
 5. o kadar sıradan görünmesine karşılık o kadar müthiş şeyler şeyler yaparlar ki, insan şaşakalır. emsalleriyle yaptıkları yarışmalarda hep derece almaları bir şehir efsanesi filan değildir ( gözümle görmesem inanmazdım ).
  (goodboyum 08.10.2007 00:28 ~ 25.10.2007 22:18)
 6. çok merak edilen maaşları ekim-2007 itibariyle
  subay (a timleri) : 2500-3000 YTL
  astsubay (b timleri): 1800-2300 YTL
  uzman çavuş (c timleri): 1600-2000 YTL olan askerlerdir.
  (vlade tepes 19.12.2008 16:10)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.