besmele

  1. elhamdülillah'ın arapça bir kural icabı kısaltması olan "hamdele" gibi; yine hz. peygamber'e okunan salavât-ı şerif'in kısaltması olan "salvele" gibi bir kısaltmadır ki aslı "bi-ismillahirrahmanirrahim"dir. Ä°smin verilmesi çok mânâlıdır zira bir şeye besmele ile başlayan insan, o işi kendisi adına değil, ismini andığı "rahim ve rahman olan"'ın adına yaptığını ikrar etmiş olmaktadır. nasıl ki eskiden bendeler bir makama, bir mekâna gittiklerinde "ben filancanın adına burdayım" diyor idiyseler, allah'ın bendesi, kulu olan da varlığını yaratıcı'sına adamış olmakta, her işi onun adına,* onun hoşnutluğunu gözeterek, ona beğendirmeye çalışarak yapmakta, besmelesiyle de bunu ispat etmektdir. vâcib oldur cümle işde her kula...
    (aselban 09.10.2006 11:49)
  2. anneanne - babaannelerin araba vs. toplu ve/veya bireysel ulaşım taşıtlarına binerken söyledikleri sözcüktür. kimi insanlar bunun yerine daha karamsar bir tavırda "bindik bir alamete, gidiyoruz felakete" der.
    (shroud of false 09.10.2006 13:38)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.