balkon

 1. bir yapıda genellikle üst katlarında dışarıya doğru çıkmış çevresi duvar veya parmaklıklarla çevrili olan bölümüdür.
  (donpierre 24.07.2006 00:44)
 2. hayatımda aldığım en güzel ödüldür benim için. çocukken hep hayal etmiştim onu. oysa ki alt tarafı biraz çıkıntıydı, bir çamaşır kurutma merkeziydi belki de ama hep isterdim. sonra kavuştum, çıplak ayaklarla basılmayacağını öğrendim, sonra gıcırdayan sandalyelerde gazete okumanın keyfinin taddım, sonrasında ise kapandı yarısı o çıkıntının pimapen denen beyaz plastik ile.

  kanepe koyup uyumanın keyfine ulaştım sonra. müzik setimi iliştirdim bir köşesine, sonra caz çaldı durmadan müzik seti. geceleri yaz ılığında yıldızlara ulaşmaya çalıştım üstünden. üstesinden gelebilirim sandım başta, sonra boş çabalarım uykuyla sonlandı hep.

  yazılar yazmaya başladım çıkıntıda. sakın siz onu bir çıkıntı olarak görmeyin, o gönül dostu, kaçış yurdudur belki de. perdesini açıp dolunayı yakaladım, sonra resimler çizdim, hikayeler yazdım.

  benim için hep hayaldi balkon. çıkış kapımdı ve giriş kapımdı hayaller ülkeme. vampirler diyarını düşündüğüm yerdi ve yine çokça hedefimi, kararlarımı verdiğim yerdi, artık taşı da soğuk gelmiyordu, çıplaktım onun içinde. güveniyordum balkonuma.
  (gilgalad 15.08.2006 18:50)
 3. ''siz de mi partiden sıkıldınız'' ve ardından ''aslında ben sizin için burdayım'' gibi klişeleşmiş diyalogların geçtiği başlıca mekanlardır balkonlar.
  (audric 15.08.2006 20:34)
 4. aynı zamanda birini beklerken, veya birini uğurlarken de pencerenin yerini aldığı görülebilir. özellikle apartman dairelerinde, eğer insanları balkondan uğurlamayı alışkanlık haline getirdiyseniz, uğurlamadığınız kişilere "oh gitti de kurtulduk evde rahatımıza bakalım hadı" demiş gibi hissedersiniz. güzel bir şeydir aslında, önce daire kapınızda vedalaşırsınız, sonra balkona çıkıp el sallarsınız. aynı zamanda evinizin/az önce çıktığınız evin balkonunda samimi bir yüz görmek ve o kişiye el sallamak da güzeldir.

  bundan daha da güzeli, o balkonda bekleniyor olmaktır. eviniz göründüğünde, şöyle bir balkona baktığınızda merak ve ilgiyle sizi bekleyen insan/insanlar görmek insanı mutlu eder, sevildiğinin ve ilgi gördüğünün işareti olarak algılanabilir bu.

  ayrıca daha güzel denebilecek bir hali için (bkz: cumba)
  (queen tinorfithiel 31.08.2006 19:46)
 5. birçokları için sadece sıradan bir yeri işaret eden balkon muhteşem bir sezai karakoç şiiridir aynı zamanda.

  --- alıntı ---
  Çocuk düşerse ölür çünkü balkon
  Ölümün cesur körfezidir evlerde
  yüzünde son gülümseme kaybolurken çocukların
  anneler anneler elleri balkonların demirinde

  İçimde ve evlerde balkon
  bir tabut kadar yer tutar
  Çamaşırlarınızı asarsınız hazır kefen
  Şezlongunuza uzanır ölü

  gelecek zamanlarda
  Ölüleri balkonlara gömecekler
  İnsan rahat etmeyecek
  Öldükten sonra da

  bana sormayın böyle nereye
  koşa koşa gidiyorum
  alnından öpmeye gidiyorum
  evleri balkonsuz yapan mimarların
  --- alıntı ---
  (samsara 19.05.2007 14:35 ~ 27.05.2007 04:02)
 6. sıcak ve bunaltıcı havanın yerini serin ve inceden rüzgarlı bir havaya bıraktığı anda parmaklarında sigaran ve bir elinde kahven ile mükemmelleştirebileceğin bir mekan...
  (bugra 19.05.2007 16:34)
 7. (bkz: göbek)
  (diyojenist 14.06.2011 22:21)
 8. argoda kadın göğsü anlamına da gelir. çıkıntı manasında işte.
  (hazeyame 14.06.2011 22:53)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.