bacheha ye aseman

 1. iran yapımı bir mecid mecidi filmi. herşey bir ayakkabının tamir edilmesiyle başlıyor. o ayakkabılar kayboluyor olan oluyor.
  müslümanın emin mümin ve paylaşımcı yönlerini sade ama etkileyici sahnelerle göstermiş mecid mecidi. artık bizim toplumumuza uzak kalan sahneleri görünce sürrealist bir film gibi geliyor ama düşününce evet müslüman böyle olmalı diyorsunuz. tabi mecid mecidi para bulup kendini kaybedenleri eleştirmeyi ihmal etmemiş.

  film bazı yerlerinde sıkıntı hissi vermekle beraber sonunda sizi mutlu ediyor ama abartmadan. izlenmeye değer bir film
  (anarsi nerede anarsist orada 30.09.2006 21:54)
 2. senaryosu ve yönetmenliği majid majidi'ye ait 1997 yapımı mükemmel film. ingilizceye children of heaven *olarak çevrilse de farsçadan tam çevirisi gökyüzü çocuklarıdır. zahra * ve ali * aynı okulda okuyan ve çok fakir aileleri olan iki kardeştir . ali'nin zahra'nın ayakkabılarını tamirden alışının ardından doğan bir karmaşayla ayakkabıları kaybetmesinin akabinde iki kardeş bir çift ayakkabıyı dönüşümlü olarak kullanmaya başlarlar. bir süre sonra bu sıralı ayakkabı giyme olayı sıkıntı yaratmaya başlar. afişinde de dediği gibi 'küçük sır , büyük macera'... 1997 yılında iran fajr film festivalinde en iyi film ödülünü alan film aynı yıl montreal'de dört ödülü birden kazandı. 1998'de newport film festivalinde en iyi yabancı film ödülünü aldı ve singapur uluslararsı film festivalinde de ödül kazandı. 1999' da warsaw uluslararası film festivalinde izleyici ödülü de bu hoş yapımın...
  (mistaneek 26.03.2007 11:20)
 3. filmi izledikten sonra ayakkabılarınızı ** görmek istemeyeceksinizdir.
  (sokaklara sahip cik 25.06.2007 16:02)
 4. sessiz sakin anlatmak istediğini anlatan filmdir. izledikten sonra insanı etkisi altına alır, hayatımızda ne kadar çok eşyaya yer verdiğimizi yüzümüze vurur. bizler mevsimlik ya da kıyafete uygun ayakkabı gibi telaşlar peşindeyken giyecek ikinci bir ayakkabısı olmayan iki çocuğun hikayesidir izlediğimiz. final sahnesi çok etkileyicidir. mecid mecidi nin suyu ve yağmuru sevdiğini diğer filmlerinden pedar baran bilsek te bu filmdeki havuzlu final insanın içini ferahlatan umut veren türdendir.
  (kekeme solist 25.06.2007 19:37 ~ 28.08.2007 01:40)
 5. bir hissiyatı, küçücük bir nesne aracılığıyla, bu kadar dolaysız ve net ve sahih anlatmayı becerebilmiş mecid mecidi'nin sessiz şaheseridir. oyunculuklardaki nefaset derecesi de kaydedilmesi gereken elzem ayrıntılardandır. hâsılı; "vurucu" bir filmdir, iran'a yaklaştırır, iran'ı sezdirir.
  (genco 26.06.2007 02:27)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.