baba zula

 1. (bkz: bir sana bir de bana)
  (transkripsion 02.04.2006 22:49)
 2. 1996 yılında levent akman (vurmalı çalgılar, ritm makinaları, oyuncaklar), murat ertel (saz ve telli çalgılar, ses), emre onel (darbuka, sampler, ses) tarafından istanbul'da kuruldu. 2002 yılında oya erkaya'nın (bas) gruba dahil olmasıyla grup son halini aldı.

  geleneksel türk müzik aletlerinin kullanımını elektronik öğelerle birleştiren grup, değişik bir tını yaratarak türk halk müziği'ne yepyeni bir soluk getirdi. kayıdı alınan doğal seslerin, çalınan akustik ve elektrikli, geleneksel ve modern müzik aletlerinin çeşitli elektronik efektlerle zenginleştirilmesi baba zula müziği'nin temelini oluşturur. müziği oluşturan tema, makam, usul ve ses gibi öğelerden biri veya birkaçının, kayıt ve prova yoluyla belirlenmesi ile doğaçlama yapmaya başlayan grup, bu yöntemi "saptanmış doğaçlama" kavramı altında, görselliğe de özel bir önem vererek konser, film, tiyatro ve albümlerine taşıdı. canlı etkinliklerde çekirdek kadroya eklenen elemanlar tarafından hazırlanan video, dia ve film gibi unsurların kullanımına da ağırlık vermektedir.

  ilk albüm ve konserlerinden itibaren müzisyen ve oyunculara konuk sanatçı olarak yer vermeyi benimseyen gruba trakya' lı selim sesler (klarnet ustası), kanada' lı brenna mccrimmon (rumeli türkücüsü), fahrettin aykut (davulcu), tuncel kurtiz (sinema ve tiyatro sanatçısı), ahmet uğurlu (sinema ve tiyatro sanatçısı), san fransisco'lu ralph carney (saksofoncu) ve diva semiha berksoy (türkiye' nin ilk bayan opera sanatçısı, ressam) gibi ünlü sanatçılar da katıldı.

  derviş zaim' in, arabaları çalıp sonra tekrar yerlerine koyan ve daha sonra bir tavus kuşuna aşık olan araba hırsızının öyküsünü anlattığı ilk filmine yaptıkları özgün müziklerden oluşan "tabutta rövaşata" (ada müzik) adlı ilk albümlerini 1996 yılında kaydettiler. film ile aynı adı taşıyan albümde, oyunculardan ahmet uğurlu, tuncel kurtiz ve ayşen aydemir'in seslerinin yer aldığı dört şarkı da bulunuyor.

  baba zula, antoine de saint exupery'nin "küçük prens", arnold lobel'in "kurbağa öyküleri" ve perihan mağden' in "mutfak kazaları" isimli tiyatro oyuncuları için yaptığı müziklerin toplandığı "3 oyundan 17 müzik" (doublemoon) adlı albümünü 1999 yılında yayınladı. bu albümde pek çok sanatçının yanında ralph carney, brenna mccrimmon ve selim sesler de konuk sanatçı olarak yer aldı. 2001 yılında ahmet çadırcı'nin yönetmenliğini yaptığı seks filmleri gösteren bir sinemanın makinistinin eski bir porno yıldızına olan tutkusunun öyküsünü anlatan "renkli türkçe" isimli filmini müzikleyen grup, türkiye haricinde ingiltere ve makedonya' da da konserler vermiştir. topluluk, haziran 2002'de, efes pilsen summer festivali "one summer in love" da manu chao konserini açtı.

  baba zula elemanları levent akman ve murat ertel 6 ve 8 aralık 2002 tarihlerinde almanya'nın köln kentinde gerçekleşen akdeniz film festivali'nde gerald doecke ve norbert jorzik adlı iki alman müzisyenle konser verdiler.

  27 ocak 2003' te sonuçları açıklanan sinema yazarları derneği (siyad) türk sineması 2002 ödüllerinde "en iyi müzik" ödülüne, ümit ünal'ın "dokuz" adlı filmine yaptıkları müzikleriyle baba zula elemanları emre onel, murat ertel ve levent akman'ın diğer grubu zen layık görüldü.

  mayıs 2003' de çıkan "ruhani oyun havaları" albümünün miksajı ise massive attack , the orb, lee perry gibi isimlerle çalışan ingiliz yapımcı ve müzisyen mad professor'a (a.k.a neil fraser) ait.

  emre onel: darbuka, vurmalılar ve sampler
  levent akman: vurmalılar, makinalar ve oyuncaklar
  murat ertel: saz, sitargitar, teremin ve plaklar, ses
  oya erkaya: bas gitar, ses

  *
  (pinkfloydhasselbaink 26.04.2006 00:06)
 3. mad professor albümünde vokalde brenna macgrimmon ile beraber çalışmışlardır. fatih akın'ın crossing the bridge'de de vokalde brenna macgrimmon vardır!

  (agopist 22.08.2006 10:22)
 4. bir sana birde bana şarkısına hayran olduğum ilginç grup. ayrıca alttaki linkte bu şarkı için çalıştığımız bir klip mevcut.

  http://www.youtube.com/watch?v=wd24hikuv-e

  şarkının sözleri şöyle:

  bir sana bir de bana
  bulutların üstünden
  bıraktım ben kendimi
  sonunu düşünmeden
  duygular sarınca beni
  gizlice tuttum elini
  yüzüne baktım usulca
  gözlerin fısıldadı ah
  mutluluğu yavaşça
  çiçeklerin kokusu
  dalgaların şarkısı
  rüzgarın fısıltısı
  bir sana bir de bana
  bahçede hanımeli
  gökyüzünde yıldızlar
  yağmurun narin sesi
  şimdi bir anlamı var
  aşk nasıl da kırılgan
  sus dedim ama olmadı
  kalbimden ismin geçti ah
  kimseler duymadı
  çiçeklerin kokusu
  dalgaların şarkısı
  rüzgarın fısıltısı
  bir sana bir de bana

  ayrıca grubun web sitesişudur:
  www.babazula.com
  (acemivampircik 20.10.2006 00:34)
 5. kaliteli müzik yapan güzel grup. *
  (aquatic 13.04.2007 17:47)
 6. fatih akın'ın 'crossing the bridge' adlı istanbul belgeselinde yer almış gruplardan biridir aynı zamanda. tiyatro oyunları için müzik yapmışlıkları vardır ki o şarkıları da '3oyundan 17 müzik' adlı albümlerinde toplamışlardır. bunun dışında 'biz size aşık olduk' dizisinin müzikleri ve jingle'ı da babazula'ya aittir. 'bir sana bir de bana' adlı şarkı ilk olarak bu dizinin bir bölümünde duyulmuş olup, ancak moda olmuştur. 'dondurmam gaymak' adlı film için de şarkı icra etmişlerdir. ilginç atraksiyonlara giren bir gruptur ki bir dansçının kontrolündeki kuklamsı bir güzel varlık, bir dönem, grubun bir parçası olarak sahne almıştır. kadıköy'deki mini mini mekan crimson'da çıktıkları bir sefer, içeride kimsenin olmamasına karşın 'biz burayı sevdik yahu, başlayalım madem' gibi bir söylemde bulunduktan sonra, çalgılarını tıngırdatmaya başlamışlardır. kendi keyiflerine bu kadar düşkün olup , kaliteli ve çok özgün işler yaratmaları, babazulaya duyulan hayranlığa hayranlık katar. bi de çok değişik, efendime söyleyeyim; mistik bir havası vardır bu grubun elinden çıkma işlerin.
  (laylon 14.05.2007 01:37)
 7. levent akman, murat ertel ve emre önel tarafından 1996 da kurulmuş grup.türk halk müziğinde elektronik öğeler ve geleneksel türk müzik aletlerini kullanarak yeni bir sayfa yaratmışlardır. müziklerinin temelinde doğal seslerin, geleneksel - modern müzik aletlerinin ve akustik - elektronik aletlerin yanında elektronik efecktlerle harmanlanmış bir müzik vardır. doğaçlama kullanmışlardır açtıkları bu yeni müzik sayfasında. film müziklerinde katkıları büyüktür.

  kopyalayarak çoğalmaz ki gendeki özgür ruh
  (urserpens 04.10.2007 21:04)
 8. şarkıların dinlerken, baba zula bu diyebileceğiniz * bir grup.

  tabutta rövaşata ve dondurmam gaymak'ın film müziklerini onlar yapmıştır. gerçi tabutta rövaşata'nın film müziklerinde yansımalar'ın da katkısı vardır. ancak o başka bir başlığın konusu...

  ayrıca makina'ya konuk olup, oradaki şarkıcı veya manken olan bir hatun kişinin, canlı olan her müzik güzeldir söylemine, yok öyle bir şey diyerek ayar vermişler, gülümsememi sağlamışlardır. haklıdırlar da... ancak bu konu da başka bir başlığın konusu...

  öyle aman aman sevdiğim müzikler yapmasalar da, sıradan olmayan müzikler yaptıkları, özgün oldukları da aşikardır.
  (tulkas 04.10.2007 22:33 ~ 04.10.2007 22:34)
 9. (bkz: pırasa)
  (bkz: özgür ruh)
  (betusens 07.02.2009 22:13)
 10. Sahne performansı akıl almaz düzeyde olan grup.ruya goruyor gibi oluyorsunuz cok gerceklık dısı veya üstü.tuhaf.
  (heyula 19.01.2013 15:21)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.