ankara

  >>

 1. turkiye cumhuriyeti'nin 13 ekim 1923'te ilan olunan baskenti.

  meral okay'a sordular bir roportajinda, "ankara'da yasamak size ne katti?" diye, soyle cevap verdi, "ben ankara'da dakik olmayi ogrendim, her yere zamaninda yetismeyi. cunku ankara'da nereye ne zaman gideceginiz bellidir
  (tony almeida 27.03.2006 00:19)
 2. ilk kez gelenlerin daha once hic bilmiyormus gibi, denizsiz oldugunu her 10 saniyede bir tekrar etme geregini duyarak cevresindeki insanlari kendince aydinlattigi yer.

  (malloryknox 30.03.2006 16:39)
 3. düzenli olmak en önemli özelliklerinden sayılan, nedense insanları hep aynı yerlere gitmeye meraklıymış gibi görünen, bariz bir eksiklik olsada arada deniz olmaması insanı bunalıma sokan başkentimiz. sevmeye çalışıyoruz kendisini.
  (amarie 28.04.2006 22:27)
 4. türkiye cumhuriyeti'nin başkentidir. düzeni, inceden soğukluğu, ikliminin sertliği, devletin merkeziliğinin ağırlıkla hissedildiği, çorak bir ovadan büyük bir şehire dönüşen güzel şehir. şehrim.

  puslu kışıyla ve öldürücü yazıyla, atatürk'ün kabri ile, meclisi ve müzeleri ile başkenttir. geceleri her zaman serin ve sessiz olur ankara'nın. usulca elini tutuverir bir aralık gecesinde, soğuk ve dostane. hoyratça savurur saçlarını göğsüne ve yalnız değilsindir artık..

  bir gece görüntüsü içi bkz: http://www.quovadimus.org/turkey99/400/99-27-18-ankaranight.jpg
  (olurooleseylerbazen 07.06.2006 22:21)
 5. büyükşehir belediyesininin "ankara artık yemyeşil" şeklinde bir imaj empoze etmeye çalışsa da gri rengin her tarafta hakim olduğu şehir. yeşil olan sadece halk otobüsleri ve bir kaççam fidanı...
  (kandan adam 21.07.2006 08:41)
 6. "ankara sivilmez ankara'ya alışılır." tezlerinin yanlış olduğunu bir kez daha kanıtlayan, insanın ankara'yı sevmesi için neden teşkil eden muhteşem vega şarkısı.

  yağmur dönerken kara şarkılar var falımda
  hepsi sana hepsi sana bu gece ankara
  yağmur dönerken kara yine yol var falımda
  ister özle yok istersen hiç hatırlama

  kısmıysa beni benden alır götürür.
  (cancan 06.08.2006 20:43)
 7. türkiye'nin başkentidir. bir memleketin başkenti olmasından dolayı, o memleketin kültürünün müziği için konservatuar yapılmamış belki de tek başkenttir. sürekli genişleyen yerdir. her yaz metro ve yol inşaatlarından dolayı halkının kendisinden nefret ettiği şehirdir.****
  (benlicenan 06.08.2006 21:51)
 8. mermer yığını başkentimizdir; ama ne hikmetse 1 ay bile uzak kalsam kendisinden, özlerim hatta burnumda tüter, kışın çok sıkıcı, buhran dolu bir havası vardır, severiz kendisini.
  (odalarda 25.08.2006 00:54)
 9. günahıyla sevabıyla hep ama hep sadece sana ait olduğunu söyleyen şehir...
  onun için -aşk gibi-: onunlayken hep uzaklaşmak, ondan uzakkende hep yakınlaşmak istenir.
  (kendiniyazanhikayeler 25.08.2006 02:25)
 10. denizi yoktur, tarihi ve doğal güzellikleri fazlaca değildir, memuru boldur, resmiyeti fazladır, ama sevecendir ankara. yılmaz erdoğan'ın da aşağıda belirttiği gibi yaşamayan bilemez, yaşamayan sevemez.
  "ankara'yı sevmeyene bir zulümdür
  bu kadar insanın neden ankara'yı sevdiğini anlamadan
  ankara'da yaşamak"
  (g shock 25.08.2006 02:53)
 11. kızılay'daki kitap-cafeleriyle kültür ve huzur yuvası, öğrenci ve memur kenti.
  (omurcek 25.08.2006 04:01)
 12. ankara bedirhan gökçe'nin beğendiğim bir şiiri. ankara'nın resmi ve soğuk duruşunu anlatır ve ankara gibi olmanın nasıl olduğunu. ancak ben yine de ankara yı seviyorum.


  hey gidi ankara hey
  beni de benzettin ya kendine
  astin suratimi, resmilestirdin beni
  hey gidi ankara hey
  beni de benzettin ya kendine
  yüzümde bürokrat gülümsemesi
  içimde politik çikmazlar
  kaçinci askti tattigim aksamlarinda
  kizilay'da yürüyemeden el ele ayrildigim
  bir gecelik duygu esnemesinde
  yalnizligimla kendimi evime attigim
  tutamadigim mevsimlerini doya doya
  kaybettigim kendimi herhangi bir sokagin
  herhangi bir ayriminda...
  geçerken ömrüm giris katlarinda, üsüdüm titredim.
  otuz yasima girerken bir yaz aksaminda,
  bekar evlerinin soluk aydinliginda kötü aliskanliklar edindim.
  hiçbir kiza yalan söylemedim ankara.
  ama bir ebruli aksamda, ezan seslerine karisti çigligim.
  oyaliyormusum kendimi geçici heveslerde.
  kar çiçekleri açiverdi yüregimde,
  sen ask de buna, ben çikmaz sokak ankara.
  delik olan cebime koyacaktim tüm hüzünlerimi
  yine siirler çalip sairlerin soluk nefesli kitaplarindan,
  sarkilar sarkilar düzecektim ona ve ankara,
  çelik renkli gecelerine dagittigim yildizlardan,
  taç yapacaktim sari saçlarina.
  gözlerindeki yesilden sürecektim antik yalnizligina.
  ikimizin de paylasacagi birisi olacakti hayatimda.
  anlarsin ya sen ankara, ben ve o.
  Üç kisilik bir dünya kuracaktik,
  gözyaslarinin kahkahaya karistigi su dünyada.
  duygu sevinecekti,
  telefon edip zeynep'e evleniyormus diyecekti.
  frekansini yakalamisken tam da mutlulugunun,
  çankaya'dan bir rüzgar esti.
  kiskandin ya bizi helal olsun sana
  su ölümlü dünyada kendin gibi bir dünya görmeden,
  bogacaksin öylemi, kalabalik kaldirimlarinda beni.
  hüzne doyacagim öylemi, senin gibi gecekondularinda.
  benim gibi bir bozkir çocugu,
  meram aksamlarinda çiçeklerin nasil olgunlastigini bilirim ben.
  çözmüsken sifresini tam da hayatin
  korkma ankara korkma
  yazilmamis bir siirin okundukça çogalan ilk kelimesinde,
  akip giderken kaderimiz iki ayri yöne,
  mutlaka bulusacak vuslat denizinde.
  ankara korkma okudugu dualari anamin ikimizi de kurtaracak.
  hiç ummadigin bir günde, söyle günes burcundayken sevinçlerin
  sen bana alisacaksin ben de sana ankara  bedirhan gökçe


  (munzevi 29.08.2006 16:55)
 13. sadece içinde yaşayanların 'memur kenti' nden fazlası olduğunu anlayabileceği, sonbaharı, kışı onunla sevdiğim kent.dışardan gelenlerin çoğunlukla 'ankara da ne çok çift var.' yorumunu yaptığı kenttir de aynı zamanda.
  (yumusakca 29.08.2006 20:22)
 14. eskilerin güzel bir sözü vardır: şerefil mekân bilmekin yani mekânlar içerisinde oturanlardan dolayı şereflidirler.kısaca demek istiyorum ki sevdiğim birkaç insanın ikamet etmesinden dolayı sevebileceğim şehir.**
  (uydurellezine velbeceruhu 28.09.2006 10:48)
 15. kadim mukimlerinin bir turlu zincirlerini kirip ayrilamadigi, icinde yasarken pek fazla sorun yapmadiklari kesinlikle memur sehri tabiatinin buram buram hissedildigi sosyal yasam olarak hic bir kesimin disarda yemek harici aktivite arayanina yeterince secenek ve tatmin sunamayacak bir sehirdir. ankaralilar istanbul`a turist olarak gelirler ve istanbuldan cekinirler istanbul`u bu pencereden gorunce de hic birsey anlamazlar. "bu mu milletin ayilip bayildigi yer?" diye iclerinden gecirirler. istanbulda bir vesile ile uzun sureli yasamaya baslayan ankaralilar ise bir daha kolay kolay ankarayi ozlemezler.
  (benbudejavuyudahaoncegordum 28.09.2006 13:12)
 16. askerliği, üniversite öğrenciliği, kızılayı ve kızları unutulmayan tek şehirdir. izmir kızları halt etmiştir ankara'da kış gelince kızların o güzel ankara gibi oluşları yanında.
  (sivrisinek 28.09.2006 14:58)
 17. kuşkusuz türkiye' nin en düzenli şehridir. denizi olmasa dahi denizi olan bir sürü şehirden daha güzel bir şehirdir. parkları, yeşil alanları, kızları, üniversiteleri, kamu binaları, ulaşım sisteminin rahatlığı, gri binaları ve sıcakkanlı insanlarıyla türkiye'nin en güzel şehri olan istanbul'dan daha modern bir şehir sistemi ve şehir plancılığına sahiptir. her ne kadar memur kenti olarak anılsa da aslında öğrenci şehridir.
  (high fidelity 30.09.2006 09:19)
 18. hacı bayram velî hazretlerinin manevî merkez olarak bulunduğu başşehrimizdir.
  (simas 30.09.2006 20:58)
 19. denizi olsa süper olur denilen ülkemizin başkentidir.

  kararında bir kalabalığı vardır, ne fazla ne eksik. sadece 2-3 merkezi semti kalabalıktır, trafik sorunu sürekli değildir. saatlerinizi trafikte harcamazsınız.

  denizi yoktur ama güzel bir gölü, şelalesi ve kalesi vardır. parkları çok fazladır *

  tüm tikkyleri, sosyeteleri, kıroları bir arada görmeniz için kızılay, bahçeli ve tunalı semtleri vardır. yeni çıkan tüm pahalı ve gösterişli arabaları bu kişilerin altında görmeniz mümkündür, ayrıca eski model arabalara doluşmuş ve bu semtlerde turlayan kırolara rastlamak da mümkündür..


  çok sayıda üniversitesi vardır, bu açıdan tam bir eğitim yuvasıdır. liseleri de fena değildir, iki senedir öss de birinci çıkaran, benim de mezunu olduğum yıldırım beyazıt anadolu lisesi bu şehirdedir. memur kenti olduğu kadar tam bir öğrenci kenti de denilebilinir.

  bürokrosi işleri çabuk ilerler, resmi işlerinizi çok çabuk yapabilirsiniz. milletvekili, bakan ve bunların bilumum özel kalemlerini tanıma fırsatınız olabilir.

  süper ligde 3 takımı vardır, bu açıdan eğer taraftarı olduğunuz takım istanbulda ise bu takımları 3 kez canlı seyretme imkanınız vardır, istanbul un tadını vermez ancak yine de bir çok şehirden avantajlıdır.

  özellikle belediye otobüsleri hafta içleri akşam saatlerine kadar yaşlı kişilerle doludur. oturarak gitmeyi hayal etmeyin. ayrıca bu otobüslerdeki koltuk kapma sevdası ankara nın tam bir memur kenti olduğuna kanıttır.

  kira fiyatları çeşitlidir,her keseye uygun bir daire bulmak mümkündür. zengin kişiler için de, orta gelirliler için de oturulacak birçok semti vardır, benim de oturduğum keçiören bu semtlerin başında gelir.

  ankaranın çarpık kentleşmesi uzun süredir durmuştur, son derece planlı bir kentleşmeye sahiptir. şehre uzak da olsa sakin olan bir çok semtinde oturmak mümkündür. metro inşaatlarının da bitmesiyle gerçekten son derece düzenli olacaktır.

  tüm buluşmalar ve muhabbetler kızılay, bahçeli ve tunalı semtlerinde gerçekleşir. burada binlerce genci görmeniz mümkündür. genel buluşma noktalarındaki yığılmaları görürsünüz zaten; gima, ykm, dost kitapevi gibi. kızılay binası karşısındaki samatya uğrak mekandır, ankara ya yeni başlayanları karınlarını doyurmak için ilk oraya götürler. çiftlik denilen ve içerisinde hayvanat bahçesininde bulunduğu yer yemek ve dinlenmek için çok güzeldir. akşam 11 den sonra herkes evlerine hücum eder.

  ticaret ve sanayi açısından son derece gelişmiştir. aradığınız teknolojik, inşaat, mobilya vs. gibi aklına ne gelirse tüm ihtiyaç ürünlerinin her çeşidini anında bulabilmeniz mümkündür.

  iş imkanı da oldukça geniştir, iyi kötü bir işiniz garantidir diyebilirim.

  kışları çok soğuk ve yıldırıcıdır, bu soğuğa alışılması zordur. yazları ankarada durulmaz, son derece bunaltıcıdır. ilk bahar yağışlı geçtiğinden pek iç açıcı değildir. en iyi mevsimi son bahar dır, havası ayarında, sakin ve iç açıcıdır.

  sonuç olarak yaşamak ve çalışmak için ideal bir şehirdir, ancak çok farklı duygular yaşatacak kadar fazla yeri yoktur ama orta kalitede ve mutlu bir hayatı size yaşatmaya hazır bir şehirdir.
  (sainteagle 06.10.2006 18:38 ~ 30.06.2015 12:33)
 20. yılmaz erdoğan'ın çok güzel bir şiiri...

  bende ankara'nın en çok dönüş yolunu sevsem de yılmaz erdoğan'ın ankara şiirini dinlediğimde/okuduğumda bir sempati duyarım ankaraya...

  ankara'ya
  öyle yakışırdı ki kar
  asfaltlar ışıldar
  buz tutardı resmi yalanlar
  kimse keman çalmaz belki ama
  çok keman çalınsın balolarında
  diye yapılmış
  gri
  sisli
  binalar

  alnının ortasında
  ciddi bir devlet asabiyeti

  çok kötü günlermiş gibi en genç zamanlar
  bu zulüm bu sevda bitmezmiş sevmek
  bir halkı sevmekse aşk o zaman sevmekmiş
  biz bir şeyi delicesine severiz ama tanrım neyi

  kahve önü çatlak mozaik
  bel kemiğine tehdit
  kürsüler üstünde
  çok sigara içen
  öğrenciler

  bir daha asla yaşayamayacağı
  aşkları teğet geçerken
  hep onu sevmeyenleri severek
  hep onu sevenin gözlerinden
  kalabalıklara kaçarak
  karışarak toplumcu gerçekçi yalnızlıklara
  yüksek rakımlarda çatlamış dudaklarını
  bir izmirli güzele dayatmak varken
  hep kardeş olacak değiliz ya, yaşasın halkların sevgililîğî

  soyut bir sevdaya
  beşik kertilmiş olan
  dağda çoban
  şehirde şark çıbanı sayılan
  fırat'ın büyük elleri
  ararat'ın kız yelleri
  cilo'nun derin nefesleri
  hülasa kente hukuk mukuk okun
  mümkünse o arada da memleketi kurtarmaya gelmiş

  anadolu çocukları
  ankara' ya
  öyle yakışırdı ki kar
  asfaltlar ışıldar
  buz tutardı resmi yalanlar

  belki balkona kar seyretmeye çıkar diye
  sevdiğimiz kızlar
  çok dibimiz donmuştur
  ve çoğu zaman
  bu kar mevzuu
  kızlara yeterince ilginç gelmemiştir

  hiçbir şey
  kapalı bir dükkan kadar
  hüzünlü gelmez insana
  ankara'da
  yoksa bugün bir hayat
  yaşanmayacak mı duygusu çöker bütün bozkıra

  kimse keman çalmaz belki
  belki bu fiim hiçbir zaman
  o kadar fiyakalı olmayacak ama
  hiçbir lahmacunda
  o okul yolundaki üçüncü sınıf lokantadakinin
  tadını vermeyecek bir daha
  çok daha iyilerini yedim sonra
  bizzat urfa'da hatta
  ama hiçbirinde
  o kadar aç oturrnadım sofraya
  ankara'ya

  öyle yakışırdı ki kar
  çok yabancı bir soluk duyulur bazı
  bilinmez bir dilin ıslığından
  anla ki sıkıldı bizim konsolosluktaki konuklar
  öyle deme ankara'yı sevmeyene bir zulümdür
  bu kadar insanın neden ankara'yı sevdiğini anlamadan

  ankara'da yaşamak
  yollarına hep sevdiğimiz insanların
  adlarını vermediler ama
  biz her duvara
  bilvesile onların adını yazarak yaşadık
  kül ve betondan mürekkep
  yaşadıkça yaşanılası gelen
  o tuhaf bozkır kokusunda

  ankara'ya
  öyle yakışırdı ki kar
  asfaltlar ışıldar
  bir günden bir sürü gün yapan
  mesai saatlerinde hiçbir şey yapan

  hiçbir şey alıp hiçbir şey sunan
  rakıyı bol sulu içen
  dokunmasın için deği
  çabuk bitmesin dîye devletimin tekel rakısı
  hep kağıtlara bakarak

  hep kağıtlardan bakarak
  hem neşet ertaş' ı hem bülent ersoy' u
  aynı anda sevmeyi başararak
  karısının bayat ekmeklerden yaptığı tatlıyı
  çok beğenmeyerek ama
  yine de bu tasarrufunu takdir ederek
  boynu hep kıdemli bir atkının içinde saklıyken
  hep bir şeylere birilerine küsmüş gibi
  yürüyen

  memurlar
  ankara'ya
  öyle yakışırdı ki kar
  asfaltlar ışıldar
  buz tutardı resmi yalanlar

  biz
  şimdi kapalı bir kuruyemişçi
  dükkanının
  -ki bütün plan kar altında
  tuzsuz ay çekirdeği çitieyip
  yanı sıra bafra içmektir

  kötü ışıklandırılmış vitrininden
  umutsuzca içeri bakan

  kimliği gereğinden fazla sorgulanmış
  merhabadan çok çıkar ulan kimliğini denmiş

  yani sistem kendi verdiği kimliği
  zırt pırt geri istemektedir
  doğduğu yer yüzünden
  doğuştan kavgacı zannedilen ama
  pek çoğu kavgadan nefret eden

  kavgacı
  esmer
  cesur

  korkak
  çoğu kürt
  çoğu türk
  çocuklardık
  ankara'ya
  öyle yakışırdı ki kar
  ha sonra

  belki ahmed arif'in aklına
  hiçbir şairin aklına gelmeyecek
  çünkü hiçkimse bir daha ankara' yı

  o'nun kadar sevemeyecek
  bir şiir islenir

  kar altındadır varoşlar
  hasretim, nazlıdır ankara

  ustam yine sen bilirsin ama
  hangi aralıkta bir şair ölmüşse
  işte o,en netameli aydır bence

  ankara'ya
  öyle yakışırdı ki kar
  asfaltlar ışıldar
  yalanlar

  şimdi ve sonra
  ne zaman ankara'ya kar yağsa
  elim gönlüm
  çocukluğum buz tutar

  (options 20.10.2006 00:27)
 21. başkent olmaktan fazla öteye gidememiş, bakanlılarla müdürlüklerele dolu (aklınıza gelen her kurumun bir müdürlüğünü bulabilirsiniz) heryerde sıranın söz konusu olduğu çok fazla robotlaşmış nüfusu olan kimisine göre güzel fakat güzel şehir kriterlerine göre baya vasat bir şehir... Meşhur olduğu iki şey keçi ve kedi çünkü başka hiçbirşeyi yok.... Fakat nerde yaşıyosun diye sormayın çünkü cevabım ankara :)
  (nothingg 20.10.2006 00:34)
 22. mustafa kemal atatürkün türkiyeye en büyük armağanıdır bu şehir. şöyleki ki "kurtuluş savşaı günlerinde atatürk bir gün ankara karargahında yemek yedikleri masanın üstünü çok çıplak bulur ve "şöyle bir iki çiçek yok mu, ıslatıp masaya koysanız" der, o zamanlar ankara da atatürkün yemek yediği masayı süsleyecek bir demet çiçek bulunup masanün üstüne konamaz. aradan geçen belli bir zamandan sonra atatürk ali fuat cebesoyun ankarayı ziyareti sırasında çankaya'da çiçek tarlalarının arasında kabul eder. ali fuat cebesoy ve mustafa kemal eski silah arkadaşlarıdır ve ali fuat cebesoy atatürke moskovada ki izlenimlerini anlatır. cebesoy da atatürk'ten sakarya meydan muhaberesi*nin ayrıntılarını anlatmasını ister. ancak atatürk bir ara durur ve tarlalardaki çiçek fidanlarını gösterir ve "bakınız ali fuat başa bunlarda bizim ankara toprağı üzerinde kazandığımız zaferler" der.

  ankara gerçekten de türkiye'nin kalbidir, sevmemek daha zordur ankara'yı fakat türkiye'nin başkentidir ve atatürk'ün türkiyeye cumhuriyetten sonra verdiği en değerli hazinedir. tüm bunlar bir yana atatürk'ün ankara'yı başkent yapmasındaki amaç kendi tabiriyle; "türkün olmazı olur kılan büyük gücünü dünyaya bir kez daha kanıtlamaktır. yine atatürk'ün ankara hakkındaki şu görüşü de yadırsanmamalıdır "bir gün gelecek şu çorak tarlalar yeşil ağaçların çevirdiği villaların arasında uzanan yeşil alanlar asfaltla bezenecek burada yeşil bir kent doğacaktır".*

  işte türkiye'nin kalbinin attığı bu kent, bu gün çoğumuzun arabayla herhangi bir yerde yanından geçtiğimiz köhne anadolu kasabalarından farklı bir kasaba değildi, fakat bu gün ise paranın, siyasetin ve türkiye'nin her bakımdan yönetildiği kenttir.
  (high fidelity 20.10.2006 18:21)
 23. her yolun kızılay'da kesiştiği, son günlerde kavşak çalışmaları sebebiyle trafiğin çile haline geldiği bir memur şehridir ankara. şehir dışından gelen misafirlerinizi götürüp gezdirebileceğiniz pek fazla yeri yoktur; bu yüzden de kısa süreli geziler için pek cazip değildir. ama orada yaşamayı planlayanlara, kıvamında bir nüfus, nispeten sorunsuz bir trafik, düzen, kaliteli eğitim kurumları, kamuda prestijli iş imkanları gibi bir çok avantaj sunar.
  ayrıca, aselban'ın dileğine uygun olarak, "zaferlerimin şehri" olması için uğraştığım şehirdir.
  (pelinmkp 06.11.2006 11:50)
 24. yahyâ kemâl beyatlı'ya göre her ne kadar "ankara'nın en güzel yeri istanbul'a dönüş yolu"* olsa da, güz, kış ve bahar bakımından üstüne tanınmaması gereken şehirdir. şehir merkezinde tabiat güzellikler elbette eksiktir ama mevcut olanı kendisini göstermeyi pek bir becerir, o tarâvetleriyle şehri pek güzel sarmalayıverirler..
  (benlicenan 04.01.2007 00:05)
 25. 3 gün kaldım ...gündüz amele yanığı oldum gece sigara içerken camın önünde donuyordum...kafamı çevirdiğim her yerde bir bakanlık ya da birşey başkanlığı vardı.yolda yürüyen 10 kişiden 8'i takımlı ya da döpiyesliydi...ah istanbul ah bursa dedim...düzenli bir şehir diyorlar...birde şehirlerarası otobüs terminali çok soğuk ve hoş bi havaya sahipti...duvarları çok yüksekti banklarda birileri uyuyordu vs...tam bir film karesi gibiydi...hissettiğim tek şey ankara'dayken 'burda ölsem üstümden atlayıp geçerler' oldu...*
  (mistaneek 22.01.2007 07:49)

>>Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.