ahmet kaya

  >>

 1. hiçbir şarkısını dinlemediğim dinelemeyide düşünmediğim çoğu kişinin ise özentilikten dinlediği insan...
  (metropolmania 28.03.2006 23:07)
 2. müzisyenlerin siyasi yada politik düşüncelerini bir kenara bırakarak beyanatta bulunulmalı prensibinden yola çıkarak, şarkılarındaki melodi ve ritimlerin güzel olması nedeniyle bir kısım kitle tarafından beğenildiği ve dinlenildiği bilinen müzisyen.
  (gilthoniel 31.03.2006 22:16)
 3. müziğin dini, dili, siyasi görüşü ve ırkı olmadığını kanıtlayan sanatçılardan biri. netekim, syasi görüşü farklı olan herkese şarkılarını dinletmeyi başarmış olması suçlanmasının veya olumsuz eleştirilere maruz bırakılmasının yanlış olduğunu göstermektedir. her görüşten insanın duygularına hitap edebilmek (bkz: sezen aksu) bir sanatçı için başarıların en kutsalıdır. bu özelliğiyle ahmet kaya ve onun gibi olan diğer sanatçıların toplumca takdir görmesi gerekmektedir.
  (transkripsion 02.04.2006 22:31)
 4. 80'lerin havasını solumamış, o dönemde yaşanmış olaylar hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişiler için bir anlam taşıması olanaksız sanatçı. bir dönemin ruhunu yansıtan şarkılarıyla bize nerede ve nasıl yaşadığımızı, çok değil daha yirmi yıl önce nelerin içinden geçtiğimizi, bu toprakların müziğiyle hatırlatırdı. bu yönüyle bile bölücü değil birleştirici bir unsur olarak anılmayı hak eder bence. herhalde bu sayede benim gibi kendini o yıllarda 'rocker' olarak tanımlayan ve türkçe müzikle alakası minimal olanlar için bile ayrı bir yeri oldu hep.
  (samjaza 18.04.2006 19:34)
 5. dinleme sebebim kesinlikle özenti olmayan, türk müzik tarihinin en önemli sanatçılarından biri. hiçbir bilgisi olmadan konuşan bazı arkadaşlar, ahmet kaya'yı anlamayanlardır. hiç kimse dinlemediği, bilmediği biri hakkında yorum yapma ve onu karalama hakkına sahip değildir. ahmet kaya yalnızca yorumculuğuyla değil besteci kişiliğiyle de türk müziğine katkı yapmıştır. iyi türkü söyleyebilen, iyi şiir okuyabilen, iyi beste yapabilen kaç tane sanatçı yetiştirdik de ahmet kaya'yı eleştiriyoruz. kişilerin düşünceleri için asıldığı, yargılandığı bu ülkede ahmet kaya bir günah keçisi ilan edildi ve maalesef hiç hak etmediği bir şekilde, çok sevdiği yurdundan uzakta hayata veda etti.
  (canlipompa 16.05.2006 23:20)
 6. hala ölmediği söylentisi dolaşan ve bu söylentiye inan pek çok insanın olduğu aşikardır


  giderim şarkısı herkes tarafından bilinir

  ama niran ünsal yorumuda gözden kaçmamalıdır
  (dawsonscreek 27.06.2006 14:17)
 7. allah rahmet eylesin çok güzel bir sese sahip insandı. hala yasıyor söylentilerine karsılık umarım yasıyordur cevabını verdiğim yegane insan.
  (donpierre 22.07.2006 16:20)
 8. büyük ses sanatçısı. kısaca ''olmasaydı sonumuz böyle'' dedirten, bu vatanı ve insanları sözde nutukçu milliyetçilerden daha çok sevdiğini düşündüğüm, saçlarına yıldız düşmüş, gençliği sorgusuz çalınmış, tarihle yargılanmak istemiş, başkaldırmış, ve en sonunda kafasına sıkıp gitmiş bir yorgun demokrat!
  (odalarda 24.08.2006 02:10)
 9. şiire gazele adında muhteşem bir şarkısı vardır.
  (omurcek 24.08.2006 02:17)
 10. gür sakallı bir şarkıcı.
  (kont dracula 24.08.2006 08:07)
 11. bahtiyar'ı içerime kazımıs, barış dolu bir dünyayı düşlediğine ve ölmediğine inandığım, sevgilisini bahar gibi düşünen güzel insan..
  (zapataist 24.08.2006 09:50)
 12. en buyuk şansızlığı türkiyede yaşamasıydı. kurtce album cıkartacağım dedi diye başına gelmedik kalmayan bir adam ve şimdi trt de yayınlanan kürtce klipler. cok zamansız oldu hersey. dün onu kotuleyen ve çatal fırlatanlar yarın reytingleri düşünce kürtce şarkılara başvuracaklardır eminim. içimde kanayan bir yaradır ahmet kaya. utanırım hep subjektif olarak suçu olmasamda. ona yapılanlardan kendimi sorumlu tutarım. ama o her zaman şarkılarıyla yanımdadır rakı içerken mezemdir sevgilimden ayrıldığımda öfkemdir gözyaşımdır. belgeseline aşağıdan ulaşılabilir.

  http://www.showtvnet.com/belgesel/default.asp?product=archive/belgesel/aynalar/ahmet.asf
  (orome 24.08.2006 12:42)
 13. gençlerin biraraya geldiği her ortamda siyasi düşünceleri ve müziği tartışılan
  ve gençlerin ahmet kayacılar, ahmet kayacı olmayanlar, ve ben sadece müziğini seviyorum diyenler diye sınıflanmasına vesile olan
  öldümü ölmedimi diye şaibeler barındıran, şarkılarında ezilmişliği, yıpranmışlığı ön planda tuttuğu için damardan müzik yapan ve bu nedenle sevilen, pkk yı savunan düşüncelerinden bahsedildiği için de bazı kesimlerden aşırı tepkiler alan ünlü şahsiyet
  (senyorcedric 24.08.2006 13:42)
 14. bir çok insan gibi benim de çocukluğum ve ilk gençliğim ahmet kaya ile geçti. sesindeki o arabesk tını, o yakıcı dalgalanmalar... solculuğun level-1 i gibidir neredeyse. bir çok solcu, solculuğa adımını onun şarkılarıyla atmış; birikimini arttırdıktan sonra da grup yorum'a, ali asker'e falan terfi edip, onu da bir parça dudak bükerek hatırlamıştır.(ama hepsi de iki kadeh rakı içtikten sonra bir ahmet kaya şarkısı patlatmıştır.) evet, bir parça arabesk damarı vardır. ve fakat zaten başarısı da tamamen buradan ileri gelmektedir. delikanlı gençliğin, yaralı isyan çığlığıdır. acıdır, sesindeki hüzün acıyı çoğlatır... hala arada bir dinlerim...
  (minotauros 13.09.2006 00:15)
 15. pkk ile olan ilişkisi konusunda büyük tartışmalar yaratan, şarkılarında isyankarlık baş kaldırma gibi unsurları sık sık kullanan dinlemekten haz duymadığım şarkıcı. *
  (orchis 13.09.2006 00:20)
 16. genellikle dinleyenlerin " ben şarkılarını ve yorumunu beğeniyorum, düşüncelerine katılmıyorum" dediği birbirinden güzel şarkıları türküleri olan yorumcu. 50 cent dinleyip de esrar alemlerine katilmamak ne kadar normalse ahmet kaya dinleyip görüşlerini paylaşmamak da o kadar normaldir. siyasi görüşlerinin yaninda çok farklı konularda da müziği hakkında yorumlar yapılmıştır yapılmaktadır.

  http://www.milliyet.com.tr/2004/02/25/sanat/san03.html
  (nitrocay 13.09.2006 01:59)
 17. uğradığı onca iftirayı, söylenen onca kötü sözü haketmeyen memleket aşığı büyük sanatçı.

  kürtçe şarkı söyleyeceğim dediği gün vatan haini dedik ona.şimdilerde serbest bıraktık kürtçeyi.
  feda ettik onu..kurban ettik...sürdük onu çok sevdiği memleketinden.bir küçük kelam uğruna...
  yağmurlu bir akşamda kaçırdık ahmet kaya'yı kollarımızdan.hiç kimse sahip çıkamadı ona.
  onun kadar cesaretli olamadığımız için tutamadık onu aramızda.
  kafama sıkar giderim dedi ama...
  biz onun kafasına sıktık ve gönderdik.
  (megaron 13.09.2006 10:53)
 18. ne sağcılar ne solcular tarafından benimsenmemişken, konserlerine gelen yüzbinlerce kişinin kim olduğu hala kafamda bir soru işaretidir.
  (berci kristin 13.09.2006 12:54)
 19. paris'deki evinde geçirdiği ani kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştur.Ölümünden bir iki sene önce verilen davette pkk leyhine yapmış olduğu konuşmalar nedeniyle, üzerine çatal atılmış ve tüm türk televizyonları tarafından görüntülenmiştir.şarkılarını dinlemekten hoşlanmadığım bir merhum.*
  (info 13.09.2006 15:02)
 20. iyi ve üretken bir bestecidir, şarkı söyleyiş biçimi prozodi hataları ile doludur, bu yanlış söyleme biçimi belki de bir çok hayranının olmasına sebep olmuştur. rahmetli olmuştur, ama geçtiğimiz yıl hala yaşadığına ilişkin dedikodular çıkmıştır.
  (hepbanahepben 22.09.2006 08:11)
 21. mgd Ödül töreninde yaptığı konuşmada bu ülkede herkes kürt realitesini kabul etmek zorundadır. bu böyle biline!" gibi tehditkar bir söz sarfedip, postu deldireceğini anlayınca yurt dışına kaçan, orada da rahat durmayıp kon-kurd konserlerinde "vallah ben apo'yu özledim. dostlar ben apo'yu özledim" deyip, nebil Özgentürk'e verdiği röportajda bu şarkıyı söylemeyi ortamın zorunluluğu olarak gördüğünü söyleyen, şaibeli bir şekilde öldüğü bildirilerek, bir yılmaz güney mizanseniyle paris'te defnedilen, bazı şarkıları (Örn: arka mahalle, şiire gazele, şafak türküsü) müzik açısından mükemmelle ifade edilebileceği halde, bazıları etnik milliyetçi kirli siyasetin propaganda müziklerinden öteye geçmeyen protest müzik sanatçısı.
  yine de bu konu hakkında olumsuz içerikli tanım yapacak olan arkadaşların ahmet kaya'nın biyografisini inceleyip ve şarkılarını dinledikten sonra yorum yapmalarını tavsiye ederim. bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz.
  (kayrahan 09.10.2006 13:41)
 22. hakkında girişilmeye müsait bir çok siyasi mevzunun bir kenara atılıp sanatından bahsedilesi kişi. ölmüştür ya da ölmemiştir hala muamma fakat sadece sesini bilmemiz için bile iyi ki doğmuş, şarkı söylemiştir. *
  (mavilale 17.11.2006 12:14)
 23. pkk bayrağı altında utanmadan şarkı söyleyebilmiş, bu toprağın ekmeğini yiyip suyunu içip yediği kaba pisleten ve türk halkının önüne bir kahraman gibi servis edilmeye çalışılan başarılı bir oyuncudur.****
  (iktisat 05.12.2006 20:20)
 24. aslen malatya'lı olan, müzik hayatı boyunca yusuf hayaloğlu ile birlikte birbirinden güzel eserlere imza atmış, bana hep çocukluğumu hatırlatan sanatçıdır. dinler dinler duygulanırım...
  (iceprincess 05.12.2006 22:32)
 25. hala "sanatçımız" olarak görüldüğüne üzüldüğüm,pkk'ya zamanında yapmadığı silah,bilumum tehçizat yardımı kalmayan vefati* konusunda birçok spekülasyona neden olan malatya'lı şarkıcı.
  (echonia 22.01.2007 02:27)

>>Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.