adalet ve kalkınma partisi

  >>

 1. 2002 3 kasım seçimlerinde %35 oyla mevcut hükümeti kurmuş partidir.
  (options 23.08.2006 18:33)
 2. islamcı-sağ yada yerine göre en baba solcu bazen atatürkçü bazen anti kemalist.islamiyete ters olan düşüncelere sapmıştır şimdilerde biraz islam o faşist duyumlar alıyorum bu aralar kısacası sıvı bir parti girdiği kaba çok güzel uyum sağlıyor (bkz: oportunist)
  ne nasıl nezaman neden nerede kim? (bkz: 5n1k)
  cebinde tevratla dolaşan imam
  kısa marlboro içen castro
  işçi yürüyüşünde coca cola dağıtan grev sözcüsü
  akp ve meclis israil dostluk grubu
  daha da uzar bu
  (teneke kutudaki mavi dilaver 23.08.2006 19:39)
 3. son seçimde barajı tek başına aşan siyasi parti. kurucusu recep tayyip erdoğan kaldırımlar yeşil olmalı tadında fikirlere sahip zamanın istanbul büyük şehir belediye başkanıdır.
  (cancan 23.08.2006 22:55)
 4. kurulduktan sonra katıldığı ilk seçimi açık ara kazanan parti. parti genel başkanı recep tayyip erdogan oldugu halde basbakanlık koltuğuna abdullah gül' ün oturduğu parti aynı zamanda.
  (exi 23.08.2006 23:07)
 5. genel başkanlığını recai kutan'ın yaptığı fazilet partisinin anayasa mahkemesince kapatılmasının ardından ikiye ayrılan milli görüş cephesinin yenilikçi kanadını temsil eden siyasi parti.
  muhafazakar bir dünya görüşünü benimseyen parti için müslüman demokrat ve muhafazakar demokrat yakıştırmaları yapılmıştır ayrıca. bu yakıştırmalarsa bize alman hristiyan demokrat partisini hatırlatmıştır; halbuki herhangi bir dinin demokrat kelimesine takaddüm etmesi pek de doğru değildir.
  (de jure 24.08.2006 01:45)
 6. tek başına iktidar olmasından dolayı mecliste at koşturan amerika destekli partidir. %35'lik oy oranı sanki türkiye'nin %100'üne aitmişçesine rahat davranırlar. islam, demokrasi ve laikliği birbirine bağlama(!) çalışmaları devam etmektedir.
  politikalarını tebrik etmek gerek. elde avuçta hiçbir şey yokken yurdum insanına iyimser bir hava getirmişlerdir.
  içki satışlarını sınırlandırmak amacıyla içki ve türevlerine yaptıkları vergi zamlarıyla bacasız sanayiyi kalbinden vurmuştur.dünyanın en pahalı petrolünü kullanmamıza yol açmıştır. devlete ait ne var ne yoksa satmıştır, satmaya devam etmektedir.

  (lucifer 27.08.2006 17:59)
 7. 5. kuruluş yıldönümü için "ak parti aydınlık türkiye'nin adresidir... her şey türkiye için!" sloganıyla msn e reklam vermiş partidir.
  (marwe 27.08.2006 18:03)
 8. 5. kurulus yildonumunde, lubnan'daki savas nedeniyle kutlama yapmayan siyasi partimizdir.
  (ayiptir soylemesi 27.08.2006 18:53)
 9. demokrat partinin anap'ın Özal'lı dönemlerinden sonraki en güçlü uzantısı, temsilcisi olan parti.
  (kendiniyazanhikayeler 27.08.2006 19:34)
 10. fazilet partisi'nin kapatılmasından sonra meydana gelen ayrışma yüzünden kurulan iki partiden biridir (diğeri saadet partisi). milli görüş camiası içinde istediği ortamı bulamayanların ana koldan ayrışmalarıyla oluşan parti , 14 ağustos 2001 tarihinde kurulmuştur. kuruculardan recep tayyip erdoğan, abdullah gül ve bülent arınç parti'nin en önde gelen isimleridir.

  3 kasım 2002 seçimlerinde en yüksek oranda oy alan parti olarak (34,63) abdullah gül başkanlığında 58. cumhuriyet hükümeti'ni kurmuştur. ılk kurduğu hükümette genel başkanı yasaklı olduğu için şu an dışişleri bakanı olan abdullah gül, başbakanlık görevini yürütmüştür. kısa bir süre sonra siirtte yenilenen seçim sonrası meclise giren genel başkan recep tayyip erdoğan, başbakanlık koltuğuna oturmuştur. 59. hükümet olan bu hükümet 5 yılını dolduran türkiye tarihinde ender hükümetlerdendir.

  (maep 04.09.2006 10:04)
 11. ne yazık ki halen alternatifi olmayan partidir.
  (anarsi nerede anarsist orada 03.10.2006 21:06)
 12. göz göre göre yaptıklarına seyirci kaldığımız, birçok belediyedeki saçma çalışmaları ile milyarlarımızı sokağa döken, kadrolaşma ve hatır-gönül işinin en çok gözlendiği siyasi parti.
  ama asıl sorun, reklam politikları gereği, haksız rekabete sebep olacak şekilde kullandıkları isimdir. partinin ismi akp olması gerekmektedir, partilerin geneline bakınca isimler, dyp, dsp, chp gibidir. bu kurallar dışında ilk akla gelen isimler hadep ve anaptır ki bu iki isim de okunuş açısından başka bir kelime çağrıştırmamaktadır. adalet ve kalkınma partisi için de en uygunu akp olmasına rağmen, birçok platformda ak parti* olarak geçmektedir, günümüz pazarlama stratejileri saolsunlar. insanları beyazın aldatıcılığına sürüklemek adına ak yani beyaz kelimesini kullanarak, beyaz parti imajı çizmektedir. bir nevi püri pak parti. her yaptıkları güzel, temiz, bembeyaz...
  yaptıklarına gelince, mesela yıllardır taksimde imar yasağı olan, sarıyer muhallebicisinin eski binası, şantiyeye dönüşüverdi. beyoğlunda kaldırımlar 2 kere değişti, paralar ciddi anlamda sokağa döküldü. sarıyer' den kabataş' a kadar bütün sahile, anlamsız direkler dikildi ve aydınlatma özelliği olmayan sokak lambaları dikildi, eski direkler hurdaya yollandı ( hurdaya giden metal, alüminyum ise kilo fiyatı 2.5 ytl, demir ise 1 ytl ), kuş gribi kisvesi altında ülkenin dört bir yanındaki kanatlılar katledildi, üretim çiftlikleri köşeyi döndü, köylü elindekini yitirdi, kene ve benzeri termit sayısı arttı...
  bu yapılan garipliklerin listesi uzar gider, kafaya takmamak lazım. önemli olan yeniden yapılmasına mani olmak. günümüzde ise en büyük şansları oturaklı bir alternatifleri olmaması.
  yaptıkları güzel şeyler de yok değil. trafikteki düzenleme çalışmaları, aile planlaması merkezleri, e-devlet uygulamasındaki inanılmaz ilerlemeler* bunlardan bazıları. ama gerek isimle gerek iyi şeylerle göz boyamaya gerek yok, çünkü hatır gönül işi yasa çıkartabilen bir iktidar partisinden bahsediyoruz*. böyle, bir gariptir ak* partisi.
  (soulburn 11.11.2006 12:24)
 13. sevenlerinin asla akp denilmesine tahammül edemediği partidir. * * *
  peki bu parti nedir, ne değildir?
  tamamen siyasi bir kurumdur.
  her hangi bir gurup yada kişiye yahut bir fikre bağlılığı yoktur. *
  mili eğilimleri yoktur,insanları miliyetlerine göre sınıflamaz. * *
  *şaibeli işlere karışmış bir lideri vardır ki o zat şimdilik başbakanımız olur. (bkz: recep tayyip erdoğan)
  partinin kuruluşunda kullanılan paralarında menşei şaibelidir.
  bu parti kati surette islamcı olarak nitelendirilen kesime gerçek anlamda faydalı bir iş yapmamıştır. (bkz: ihl )(bkz: başörtüsü yasağı)
  kimilerinin hassasiyet gösterdiği kürt danışmanlar kadar türk danışmanlarda vardır ve bunlar gayet kaliteli insanlardır **.
  bu parti yönetim kadrosuna rağmen 1 mart tezkeresine hayır diyecek kadar şeref sahibi insanları barındırdığı gibi aksinide barındırır.
  genel itibariyle muhafazakar çizgide insanların desteklediği bir parti olmakla beraber pek çok para düşkünü de kendisine fayda sağlamak için bu partiyi kullanmaktadır.*
  yaptıkları 3 5 icraate irtica damgası vuran dinazorlarla uğraşmaktan memleket meselelerine doğru dürüst bir çözüm getirmekten acizdir.
  chp ile de danışıklı dövüş içerisindendir.
  *

  (anarsi nerede anarsist orada 15.12.2006 19:30)
 14. amblem olarak uyanık*** bir ampulü seçmiş, ve böylece mhp'nin "dokuz ışık" ilkesini geçmiş*; recep tayyip erdoğan'ın parti başkanı olduğu sırada büyük topluluk önüne çıkarken "taleal bedru aleynâ" çalınmış, yaptığı satışlarla da "vayy bee, pek güzel tüccarlarmış hakkaten" dedirtmiş parti.

  (bkz: şeyh uçmaz mürid uçurur)
  (bkz: halamın da bıyığı olaydı amcam olurdu)
  (benlicenan 15.12.2006 19:40)
 15. demeçler verip pervasızca ucu nereye gideceğinini düşünmeden açıklamalar yapıp ertesi gün orada söylediklerini tümden inkar eden şahsiyetleri ön plana sürmüş partidir. ne hikmettir ki bu partinin yandaşları böylesine kıvırtan insanlar ile gurur duymaktadırlar.

  (bkz: yalanın batsın)
  (vladimir 20.12.2006 13:09 ~ 14.04.2007 03:13)
 16. kürt liderler ile görüşeceği için bu partiyi suçlayanların, aşağıdaki haberde yer alan yazıyı okuduktan sonra aynı suçlamaları tsk ya ve ahmet necdet sezer beyefendi ye de yöneltip yöneltmeyeceklerini bana merak ettiren partidir. zira mgk da cumhurbaşkanı, ordu ve hükümetin kürt liderleriyle görüşme de konsensüs sağladığını öğrenmiş olduk. ****

  http://www.nethaber.com/newsdetails.aspx?id=13059
  (mrty 24.02.2007 03:50)
 17. güçlü bir ekiple cumhuriyet tarihimizdeki demokratik seçimler sonucunda en parlak * hükümeti kuran partidir... *
  (kimlanbu 24.02.2007 05:46)
 18. destekçilerinin ak parti diye kısalttığı, desteklemeyenlerin ise akp diye kısaltmayı tercih ettiği siyasi partidir. **
  (turkiye col olmasin 25.02.2007 09:37)
 19. bazılarının üzerinden prim yapmaya çalıştığını düşündüren parti.
  (bkz: meyve veren ağaç taşlanır)
  (epitaph 26.02.2007 03:49)
 20. bazı kişileri* her konuda, her başlıkta eleştireceğiz laf dokunduracağız diye komik duruma düşüren partidir. daha 1 dakika önce güldürdüler beni sağolsunlar. **
  (mrty 26.02.2007 14:35)
 21. babalarını da götürseler yine de tekrar iktidar olacak partidir.
  (epitaph 26.02.2007 15:04)
 22. bir gazetede yapılan ankete göre gün itibari ile en milliyetçi parti ilan edilmiş siyasi ve aynı zamanda iktidar partisidir.* * *
  (gladonun turk tetikcisi 13.03.2007 11:36)
 23. 4 kasım 2007 seçimlerinde aşağıdaki sebeplerden ötürü oy alması olası siyasi partidir. * * * *

  türkiye haritasini açtiginda dogu anadolu ve güneydogu anadolu bölgesi'nde bir kürdistan görmek istemek,

  sehit kaniyla sulanmis kutsal vatan topraklarinda dünyanin 2. ruhban okulu'nun açilmasina göz yummak,

  vatan arazilerini emperyalist güçlere satip ülkenin kaderinin filistin'e benzemesine onay vermek,

  kanimla sekil verdigim ay-yildizli bayragim yerine hristiyan klübü ab bayragini içine sindirebilmek,

  türban sorununu çözecegini iddia ederek iktidara gelen hükümetin, yüce peygamberimizin sakal- i serîfi'ni ayagina getiren zihniyetine "artik yeter" demeyi düsünmemek,

  bitmeye yüz tutmus çapulcu sürüsü terör örgütünün büyük bir hizla güçlenmesini ve her gün yeni bir vatan evladini topraga göndermeyi göze alamamak,

  bu hükümetin iktidarina kadar her gün üniversitelerde türban eylemi yapan, görevini bitirip bir an da ortadan yok olan genç kizlarin, neden 3 yildir süren küçük bir eylem dahi yapmadiklarini merak etmemek,

  "türkiye sasirma,sabrimizi tasirma-daga çikariz, hesap sorariz."sloganini televizyonda her gün duymayi midesi kaldirmak

  daha önce kapimizda köpek olan barzani itinin akp hükümetinden yüz bulup ülkeme kafa tutmasi ve tehdit etmesi zoruna gitmemesi,

  vatanimizin güvencesi gördügümüz ordumuzun, atatürk'ün silüetini kara kuvvetleri komutanligi' ambleminden kaldirmasinin ve sirada istiklâl marsimizin ve bayragimizin ve ezanimizin oldugunu idrak edememek,

  kimin basbakani oldugu belli olmayan sahsin "türkiye mozaik bir ülkedir."diyerek binlerce yildir kardesçe yasadigimiz insanlarimizi birbirine düsürmeye çalistigini görememek,

  akp'ye verecegin her oyun dinine, vatanina,bayragina sıkılacak bir kursun oldugunu damarlarinda hissedememek,

  torunlarina ezanin özgürce okunabildigi, ay-yildizimin serefle dalgalandigi bir vatan yerine, emperyalist her ülkenin sömürdügü parçalanmis bir ülke istemek,

  dünya'daki bir çok ülkeye ve irak'a sözde demokrasi ! getirmiş olan amerikan askerlerinin namusumuzu çignedigini görmeye tahammülü olmak,

  dogu anadolu'nun bir kisminda kürdistan, bir kisminda ermenistan görmeyi için kaldirmak,

  yüce peygamberimize yapilan karikatür hakaretinden sonra dünyadaki tüm müslümanlarin tepki vermesine karsilik, ab'ye itaatkâr olmak adina en küçük bir tepki dahi vermeyen bir hükümeti ülkenin basinda görmeyi onurun kaldirabilmesidir bu sebepler

  *
  (gladonun turk tetikcisi 13.04.2007 19:46 ~ 13.04.2007 19:48)
 24. eleştirileri kaldıramayan bir yönetime sahip, en ufak lafı "anne bu benim sacımı secti" diyerek mahkemeye veren . simgesinin ampül olması akıllara recep tayyip in büstünü getirir.
  (faaip de oiad 15.04.2007 16:03 ~ 15.04.2007 23:20)
 25. partinin ileri gelenleri -erdoğan, arınç, şener, gül- milli görüş hareketi içerisinde iken ab, imf ve abd karşıtı idiler. fakat şu anda bu konularda en hızlı ab yanlısı, en abd dostu ve en imf ortakçısı oldular. abd'nin ırak'ı işgalinde abd yanında yer aldılar. filistin'in seçilmiş başbakanı türkiye'ye geldiğinde beraber görünmemek için fellik fellik kaçındılar.
  milli görüş hareketi içerisinde iken bu ülke için idealleri olanlar; yeni parti ile reelin en berbat çamuruna battılar. ekonomide iyileşme yapamadılar: tüsiad memnun fakat sokaktaki vatandaşın hali içler acısı... asgari ücreti yükseltemediler, hak ihlallerine deva olamadılar...
  11. cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşanan gelişmelerde mağdur duruma düştüğü için seçmen nezdinde bir kez daha alternatifsizleşti. son yaşanan demokrasi ayıbı gelişmeler, chp'nin kör dövüşü politikası; ak parti'nin oylarına pozitif yansıyacak gibi...
  (gambito 03.05.2007 18:39 ~ 03.05.2007 18:41)

>>Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.