ülker

  >>

 1. gerek mallarının kalitesi gerekse ürünlerinin çeşitliliği ile türkiye'nin en büyük gıda firmalarından biridir. bilhassa asortik bisküvi hanımeller küçükken çok sevilirdi. albeni metro nat nat nat çokonat gibi leziz çikolataları ile gönülleri fethetmiştir lakin golf dondurmasına buldukları abuk maskot irite etmiştir.
  (agacsakal 24.05.2006 19:35)
 2. birkaç ay önce avrupa'nın en kaliteli bisküvi markası seçilmiştir.
  (tulkas 24.05.2006 22:49)
 3. cips'ten başka bütün hazır gıda ürünlerini ürettiğini düşündüğüm firma.
  (epitaph 08.09.2006 09:59)
 4. gökyüzünde bir burç adı.
  (kuzeyli 08.09.2006 10:05)
 5. (bkz: ülker takımyıldızı)
  (vladimir 17.01.2007 10:09)
 6. gebze organize sanayi bölgesi tarafında, -bisküvi, çikolata tarzında gıda maddeleri ürettiği için- çevreye diğer fabrikalardan daha güzel kokular yayan bir fabrikaya sahip olan gıda sanayii şirketidir.
  (krzmtk hnf 17.01.2007 11:26)
 7. (bkz: bifa)
  (iktisat 25.01.2007 06:36)
 8. askeriyeye ait hiçbir yerde satışının olmadığı gıda markası.
  (megaron 22.05.2007 10:56)
 9. "akşama babacığım, unutma ülker getir" melodisi hala kulaklarımda çınlayan; bisküvi, çikolata, dondurma, kola gibi ürünleri ile ortalama bir süpermarketin yarısını doldurabilecek derecede ürün yelpazesi geniş bir türk firması.
  (maep 22.05.2007 16:49)
 10. ön tarafı cam, küp şeklinde bisküvi kutularında satılırdı o zamanlar tüm bisküviler. ambalajlı değillerdi ve beş bisküvi alıp, tarttırıp, parası neyse verebilirdiniz. hijyen geldi, mertlik bozuldu belki. belki de çocukluğumuzun en ayrıcalıklı abur cuburları olduğu için bisküviler, akıllarımızda hoş bir melodi kaldı yadigar...

  "önce güneş, hava, su
  sonra bol gıda gelir
  akşama babacığım
  unutma ülker getir"

  rakibi eti'nin antik çağdan kalma(!) cıngılı için: (bkz: eti)
  (hazeyame 22.05.2007 17:58)
 11. çoğu reklam filmini sinan çetin'in çektiği, ülker ikram reklamlarını çok sevdiğim türkiye2nin en büyük abur cubur firması.
  (gilgalad 22.05.2007 18:08)
 12. yeni olan her ürün hazır hale geldikten sonra, grubun icra kurulu başkanı murat ülker'e tadına bakıp onay vermesi için sunulur. murat ülker beğenirse ne ala, aksi takdirde fabrikaya dönüp kıvama getirilir.
  demek ki; murat ülker türk insanının damak tadını iyi biliyor.
  (sumenal 22.05.2007 18:36 ~ 22.05.2007 18:37)
 13. bir basketbol takımı.

  http://www.ulkerspor.com
  (bir kedim bile yok 22.05.2007 19:34 ~ 22.05.2007 19:35)
 14. muhteşem çikolata yapan, çokonat ve didoyu çıkartan şirket.
  (karatekeli 04.08.2007 23:00)
 15. laiklerin haram ilan ettiği,
  tüketimi bir siyaset meselesi haline gelen marka.
  mc donalds'a gitmenin amerikan karşıtlığına halel getireceğini düşünmek gibi bir şey.
  sermaye sermayedir bana kalırsa, gavuru islamı yok ki bu işin...

  ayrıca (bkz: kopenhag krakerleri)
  (ikili tekrar 11.08.2007 22:40)
 16. bazı insanların kendisi harici başka markaların abur cuburlarını yemeyerek desteklediği markadır.

  bu da bir tavır sanırım diyeceğim ama böyle davranan insanlara bakınca diyecek bir şey bulamıyorum.

  (gaston 11.08.2007 22:43)
 17. genelde zannedilenin ve söylenenin aksine bir takımyıldız değil, açık yıldız kümesidir ülker. boğa takımyıldızı içinde bulunur. pleiades, yedi kandilli süreyya, yedi kız kardeşler vb. adları mevcuttur. mavi yıldızlardan oluşur ve m45 olarak adlandırılmış en bilinen messier cisimleri arasında yer alır.

  ayrıca (bkz: yıldız kümeleri)
  (breegadoon 08.02.2008 02:24 ~ 01.12.2008 16:05)
 18. üzerinde ülker markasını görsem taşı bile agzıma atabilirim...

  (maveraunnehir 08.02.2008 11:56)
 19. türkiye'de dünya standartlarında üretim yapan. binlerce kişiye istihdam olanağı sağlayan, üniversite öğrencilerinin projeler yapmasını sağladığından, bu ülkenin yüksek öğretimli, yetişmiş elemanlarına katkı sağlayan bir firmadır.

  sadece kayıt altındaki binlerce çalışan ve onların aileleri değil, tedarikçileri, lojistik ağları ve ülker'e iş yapan firmalar ile daha da geniş bir çevrenin para kazanmasına, bu ülkenin değer yaratmasına yarayan bir firmadır.

  dünyanın pek çok yerinde ülker etiketli ürünleri bulmak mümkündür. bölgesel anlamda ciddi bir oyuncu konumundadır. son dönemde godiva'yı satın alarak global bir oyuncu olma çabalarını da dışa yansıtmıştır. umarım ki, fındığın ülkesinin bir markası dünya çapında çok daha güçlü olarak yer alır da, sadece ham madde satan durumda olmaktan çıkarız.

  bütün bunlara rağmen, pek çoklarının yeşil * olarak nitelediği, ürünlerine boykot uyguladığı firmadır da. pek tabii ki, insanlar ülker ürünlerini almak, ürünlerini tüketmemek zorunda değildir. bu tamamen kişisel tercihle alakalıdır. ancak bu tarz bir konuyu dahi siyasi bir platforma taşımak ne kadar mantıklıdır? bir tarafta türk malı ibaresi ile dünyada sesini duyurmaya çalışan bir firma varken, sevmem, seveni hele hiç sevmem demek ne denli gerçekçidir?

  yenilikçilikte, patent alma istatistiklerinde dünyanın en alt sıralarında yer alıyorken, üreten firmalarımıza bu tarz etiketler yakıştırmak ne denli mantıklıdır?

  ekonomik durumumuz ortadayken, her kazandığımız liranın dahi ekonomimiz için büyük önemi varken, basit ikileştirmeler ile kendi sanayimize, kendi değerlerimize sırt dönmek enteresandır diye düşünüyorum.

  tanımımın sonunda ülker ile herhangi bir bağımın olmadığını da eklemek isterim.
  (tulkas 20.02.2008 02:58 ~ 20.02.2008 03:41)
 20. yeşil sermayeden olduğu için tepki görmeyi haketsede dünya çapında türkiyeyi hakkıyla tanıtan ve temsil eden bir kuruluştur yaptıklarının hakkını vermektedir ayrıca tulkas ında değindiği gibi üretimini ve hammade alışını türkiye sınırları içinde yaptığındna ülke ekonomisine büyük katkıdır
  (dandy 20.02.2008 03:38)
 21. azeri-ermeni savaşında, kendisi ile hiç ilgisi olmayan bir firmanın ürünlerini ermenilere sattığı için uğur dündar tarafından yargılanan, daha sonra da suçsuz olduğunu kanıtlayan ama hala bu çamurdan nasiplenecek insanların yaşadığı ülkede bir numaralı gıda firmasıdır. bir de şöyle bir ayrıntı vardır tabii, cumhuriyet gazetesi tarafından yeşil sermaye olarak lanse edilen bu firmanın yönetim kurulna cumhuriyet gazetesine yakınlığı ile bilinen birisi atanınca, ilhan selçuk abimiz tarafından kaleme alınan birkaç yazıda övülerek göklere bile sığdırılamamış, milli sermayenin en önemli örneği olarak lanse edilmiştir. ama hala hezeyan içerisindeki insaların hedef tahtasındadır.

  (sirma sacli pastirma 20.02.2008 04:07)
 22. basketbola verdiği sponsorluktan sonra, türk basketbolunun ciddi bir şekilde gelişmesini sağlayan firmadır.

  bu sene galatasaray cafe crown ve beşiktaş cola turka uleb cup'ta çeyrek finale kaldılar. beşiktaş'ın buraya kadar mağlubiyetsiz geldiğini, bunun da bu kupada ilk olduğunu hatırlatmakta fayda var. galatasaray cafe crown'un da birkaç sezon önce az kalsın küme düşeceğini de hatırlatmak istiyorum ki, gelişimin ne denli olduğunu görelim.

  fenerbahçe ülker ise, euro leauge'de çeyrek finale kalmış durumda.

  umalım ki, takımlarımız daha da ilerilere gitsinler. ayrıca, sporu ve sporcuyu da destekleyen bu şekilde yeni firmalar ortaya çıksın. sadece futbol ve basketbolda değil her branşta. güreş olsun, hentbol olsun, ismini saymadığım diğer branşlarda olsun...
  (tulkas 20.03.2008 17:06)
 23. Ece ismini verdiği çikolata ile sonsuz saygımı kazanmış marka.
  (kinslayer 24.09.2008 21:09)
 24. ülker firması 1944 yılında sabri ülker tarafından kurulmuştur. ilk ihracatı 1974 yılında 200.000 dolar tutarında yapmıştır. şuan sabri ülker ülker'in onursal başkan, murat ülker ise yönetim kurulu başkanıdır. firmanın tam adı ülker bisküvi sanayi a.ş.'dir. şuan ülker grubunda 14.500 kişi çalışmaktadır. grubun şirketleri şunlardır;

  anadolu gıda sanayi a.ş. , atlas gıda pazarlama sanayi ve ticaret a.ş. , birlik pazarlama sanayi ve ticaret a.ş. , fresh cake gıda sanayi ve ticaret a.ş. , ideal gıda sanayi ve ticaret a.ş. , ülker bisküvi sanayi ve ticaret a.ş. , dore direkt pazarlama ve ticaret a.ş. , atlantik gıda pazarlama ve ticaret a.ş. , ülker çikolata sanayi a.ş. , önem gıda sanayi ve ticaret a.ş. , biskot bisküvi gıda sanayi ve ticaret a.ş. , rekor gıda pazarlama sanayi ve ticaret a.ş. , baycan çiklet ve gıda sanayi a.ş. , horizon şekerleme ve gıda endüstrisi a.ş. , etkin gıda pazarlama a.ş. , hero gıda sanayi ve ticaret a.ş. , istanbul gıda dış ticaret a.ş. , birleşik dış ticaret a.ş. , rozi kağıt ve temizlik ürünleri san. ve tic. a.ş. , komili temizlik ürünleri pazarlama a.ş. , topkapı makina san. ve tic. a.ş. , besler gıda ve kimya sanayi ve ticaret a.ş. , eksper gıda pazarlama sanayi ve ticaret a.ş. , merkez gıda pazarlama ve ticaret a.ş. , ak gıda sanayi ve ticaret a.ş. , seher gıda pazarlama sanayi ve ticaret a.ş. , teközel gıda, tem., sağ. mrk. hz. sn. ve t.a.ş , bahar su sanayi ve ticaret a.ş. , della gıda sanayi ve ticaret a.ş. , esas pazarlama ve ticaret a.ş. , pendik nişasta sanayi a.ş. , örgen gıda sanayi ve ticaret a,ş. , kellogg med. gıda ticaret ltd. şti. , reform gıda pazarlama sanayi ve ticaret a.ş. , güzel iş gıda imalat ve pazarlama ltd. şti. , polinas plastik sanayi ve ticaret a.ş. , polinas (abd) , büyük endüstriyel ltd. şti. , tire kutsan oluklu mkvv. kutu ve kğt sn. a. ş. , pripack ambalaj sanayi a.ş. , farmamak amb. md. ve amb. mak. sn. ve t.a.ş. , polimak ambalaj sanayi ve ticaret a.ş. , duran-doğan basım ve ambalaj sanayi a.ş. , datateknik bilgisayar sis. san. ve tic. a.ş. , mersa elektronik ve teknolojik ürünler tic. a.ş. , global iletişim hizmetleri a.ş. , medyasoft bilgi sistemleri san. ve tic. ltd şti , hızlı sistem mağazacılık a.ş. , pasifik tüketim ürünleri satış ve ticaret a.ş. , bizim toplu tüketim paz. san. ve tic. a.ş. , netlog lojistik hizmetleri a.ş.

  yurt dışı şirketler; cherchell (cezayir) , lord/kbf (ukrayna) , eurex alimentare s.r.l (romanya) , hi food (mısır) , fmc (suudi arabistan) , hamle (kazakistan)

  iştirakler; natura gıda sanayi ve ticaret a.ş. , enfes gıda imalat ve ticaret a.ş. , pakyağ endüstriyel ürünler san. ve tic. a.ş. , doğa bitkisel ürünler san. ve tic. a.ş.

  firma son olarak godiva chocolatier isimli belçika kökenli ünlü lüks çikolata markasını aralık 2007 tarihinde 850 milyon $'a markanın sahibi abd'li campbell soup company'den satın almıştır.

  ülker firması fenerbahçe basketbol takımına ülker markasıyla, galatasaray basketbol takımına cafe crown markasıyla, beşiktaş basketbol takımına ise cola turka markasıyla 2006-2007 basketbol sezonundan itibaren ana sponsorluk yapmaya başlamıştır.

  firmanın web sitesi: http://www.ulker.com.tr/  (ty1983 12.12.2008 21:48 ~ 12.12.2008 21:49)
 25. Türkiye basketbol ligi takımlarına verdiği destek ile övgüyü hak eden kuruluş.
  (kinslayer 01.01.2009 01:38)

>>Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.