öğrenci evi

 1. ailesinden uzakta olan öğrencilerin bulunduğu kısmen komensalist kısmen mutualist ve kısmen simbiyotik hayatların yaşandığı mekanlardır. şu aralar çıkmaya çalıştığım fakat; pek de başarılı olamadığım evdir ayrıca. erkek öğrenci evi, kız öğrenci evi olarak ikiye ayrılsa da iki cinsin karışık olduğu evler de mevcuttur. öğrencinin ve arkadaşlarının pembe ve bir o kadar da şeker hayallerle çıktığı fakat; daha sonra büyük baş ahırına dönen hanelere de bu ad verilebilir tabi.
  (afrasyab 31.07.2006 00:30)
 2. lise, üniversite, mastır, doktora vs.. eğitimi için şehir değiştirmiş veyahut parasının çokluğu ve çalışacak yer yokluğu sebebiyle yaşama mekânını değiştirmiş kişilerin kaldıkları evdir.

  genellikle mutfağından göze çarpar bunlar. yemek yapılmaz ya da az yapılır, kola şişeleri gayet çoktur, yerler tozdur, odalar kitap dağınıklığından savaş alanını hatırlatır..

  ama çok düzenli, çiçek gibi öğrenci evleri de vardır.. o evde yaşayan erkek ise, durulmayıp alınmalıdır ondan bi tane.*
  (benlicenan 31.07.2006 01:02)
 3. öğrencinin ''ya da öğrencilerin'' temizlik ve düzen konusundaki özenlerine bağlı olarak çöplük ile saray sıfatları arasındaki geniş skaladan nasiplenebilecek evlerdir. öğrenci kişisinin çoğunlukla ilk kez yemek pişirmek, temizlik, bulaşık gibi eylemlerde başrol oynama şansını* bulduğu, ailenin getirdiği her türlü sorumluluktan kurtulduğu bu kısa bekarlık ve özgürlük dönemine ev sahipliği yapar. toplum tarafından ''hiç hakemedikleri halde'' yadırganan ve dışlanan hanelerdir, ön yargı kurbanlarıdır oysa ki bu ''hayvanlar'' yargıçlarına nazaran daha okumuş daha kültürlü daha parlak insanlardır ki bu durumun getirdiği kıskançlık faktörü yadırganamaz.

  öğrencilikle beraber en az bir yıl yaşanması gereken şer yuvaları. **
  (maikule 31.07.2006 12:05)
 4. geleni gideni bol olan kaç kişinin yaşadığı apartman sakinlerince merak edilen evlerdir. elektirik su doğal gaz gibi aylık faturaları yatırılması gerektiğini yeni yeni öğrenen öğrencilerin sık sık madur durumda kalıp evi terk ettiği görülmüştür.
  (orchis 07.09.2006 02:44)
 5. makarna ve yumurtanın malzemeye bağlı olarak akla hayale gelmedik çeşitlerini yapabilen, bulaşıkları son çatal, kaşık ve bardak da kirlenince yıkayan, aynı bardakla sadece içini çalkalamak suretiyle sırasıyla çay, su, kola, vb. içebilen, faturaları yatırmak için 'faturanızı ödeyin yoksa keseriz' diye uyarı gelmesini bekleyen insanların yaşadığı ev. ayrıca hayatta ev idare etmek için gerçekten sorumluluk sahibi olunması gerektiğini öğrencilere öğreten eğitici yer.
  (gurbaa 07.09.2006 08:56)
 6. erkek öğrenci evi ve kız öğrenci evi olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  erkek öğrencilerin yaşadığı evlerde genellikle; koltuk, masa, iskemle ve yatak gibi ev eşyalarının altına baktığınızda kovboy filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz sağa sola savrulan çalılar ile aynı büyüklükte toz öbekleri görülür, evin içi kirli çorap kokusu ile yere dökülmüş kırmızı şarap kokusu karışımı pek de hoş olmayan bir kokuya sahip olur.

  kız öğrencilerin oturduğu evler ise derli ve toplu olup tertemiz kokarlar, gerçek evden farkı daha mütevazi biçimde döşenmiş olmalarıdır.

  (bkz: derli toplu)
  (hepbanahepben 07.09.2006 12:31)
 7. üniversite hayatının en güzel yanı öğrenci evleridir. çeşitli geceler arkadaşlar toplanır, beraber film izlenir, kafalar çekilir, geyik muhabbeti yapılır ve günün ilk ışıklarıyla birlikte herkes olduğu yerde sızar kalır. hayatınız boyunca hatırlayacağınız en güzel anıları yaşayacağınız yerdir. ailenizin evinde asla yapamayacağınız şeyleri yaparsınız, yurtta kalanlar size gıptayla bakar. zira siz istediğiniz saatte eve gidip istediğiniz saatte çıkabilirken onlar en geç 10'da yurtta olmak zorundadır.

  tek kötü yanı, her hafta yapılan alemler yüzünden haftasonları evin köşe bucak temizlenmesi şarttır. ama ev arkadaşınız pek niyetli olmaz genelde, yayıp oturur. e siz de "ben enayi miyim?" dersiniz ve aynı şekilde yayar oturursunuz. sonuçta ev pis kalır, bulaşıklar da birikince keyfiniz iyice kaçar. birkaç gün yemek yapmaz, dışarıda yersiniz; belki ev arkadaşınız bulaşıkları hayrına yıkar diye. ama her defasında hayal kırıklığına uğrarsınız....

  buradan üniversiteye yeni başlayacak arkadaşlara tavsiye ediyorum, üniversitenin ilk yılı kesinlikle yurtta kalın. çünkü arkadaş çevreniz iyice genişleyacaktir yurtta. ama ertesi yıl, yurttan gözünüze kestirdiğiniz bir arkadaşla kesinlikle eve çıkın. yurt 2 yıl çekilecek iş değildir. zaten 2. yılında da eve çıkmayan öğrenci 3. yıl çıkamaz, "şurada 2 yıl kaldı neden eve çıkayım ki" dersiniz. çok çok pişman olursunuz.

  en iyisi öğrenci evidir.
  (iknowthepiecesfit 07.09.2006 14:01 ~ 19.09.2007 18:39)
 8. yaşamayanın bilemeyeceği hayatının en güzel günlerinin de en kötü günlerinin de geçebileceği halkının tamamı öğrencilerden oluşan evlerdir. misafir olarak gittiğinizde ortam muhabbet ne kadar hoş ne kadar samimiler diye düşünürken, ev sahipleri diğer ev arkadaşının üşengeçliğini çayı hazırlamayışına kızıyor olabilir. ev ahalisi ortak yaşam kurallarına dikkat etmelidir.
  (nitrocay 07.09.2006 22:36)
 9. en az 5 kişinin kaldığı ancak 15 kişilik bir topluluğun yaşadığı evde bulaşık sırası atlandığında, mutfağı karantinaya almaya kadar gidilebilir. sabahları banyoda sızmış hiç tanımadığınız bir adam görebilir, antrede kimin olduğu belirsiz iç çamaşırlarına rastlayabilirsiniz. hatta birikmiş boş bira şişelerinin satılması halinde kaç tane daha bira alınabilir gibi çözülmesi oldukça netameli denklemlere kafa yorar bu evin ahalisi.
  (kandan adam 28.09.2006 10:44)
 10. çoğu zaman büyük umutlarla * çıkılan, tutucu apartman sakinlerince 24 saat incelemeye alınan bu evler, bazen yumurtanın üzerine isim yazmalar, şampuana çizgi çekmelerle korkunç bir hal alır.*
  (freakme 28.09.2006 11:52)
 11. günlerce çıkılmayan oyunlar (3-5-8, king, frp), en büyük duvarı bira kutularıyla kaplama yarışı, manita durumunda emanet anahtar, final ödevi amacıyla toplanıp sabaha kadar dedikodu&geyik turları, yaz babam yaz, iç babam iç, velhasılı özlenen herşey.
  (sivrisinek 28.09.2006 13:55)
 12. genelde öğrenci evi deyince akıllara hemen üniversite yıllarındaki ev ortamları gelir.tüm gerçek arkadaşlıkların aşandığı yıllardır üniversite yılları ve bu yılların asıl kaynaşma yeridir öğrenci evleri. ve genelde bu tür evlerden misafir hiç eksik olmaz. o kadar çok misafir gelirki evin gerçek sahibinin kim olduğu merak konusu haline gelir...!
  (eros 87 28.09.2006 18:37)
 13. bakkala kim gidicek derken herkesin birbirine baktığı sonra da birinin kurban edildiği evdir.oysa evde oturmak miskin miskin güzel şeydir.
  (evdedegilim 25.11.2006 19:04)
 14. bulaşık, yemek, alışveriş gibi konuların sürekli kaotik sorunlara neden olduğu,sabaha karşı 3-4 gibi saatlerde bile her an misafir gelmesinin mümkün olduğu ,genelde komşular tarafından göz hapsi altında tutulan, paradokslarla dolu evdir.

  üniversitenin ilk yıllarında kızların öğrenci evi temiz ve düzenlidir önyargısıyla ansızın kız evlerine not bulmak veya bir çay içimi bahanesiyle misafirliğe gidilir,evdeki kaostan kaçarak düzene kavuşma amacıyla yapılan bu taaruzlar ilk zamanlar pratik başarı sağlar, o ilk yıllarda erkek evlerine göre kız evleri gerçekten de daha düzenlidir, zamanla öğrenci milletinin cinsiyeti kalmaz herkes topyekün kirlenir, fakültenin bitiş yıllarına doğruda evde fazla kalınmaz,çünkü o ev artık girilemeyecek duruma gelmiştir.

  genelde elektrik ve su parası ödenmeyen evlerdir.

  kendi içinde belli bir disiplini vardır, mesela yemekler daima statiktir, mucizeler gerçekleşmezse; çay, bira, bolca sigara, makarna, patates ve yumurta tüketilir, bu menünün dışına çok istisnai durumlarda çıkılır.

  2 sene önce kurtulduğuma sevindiğim ama 6 yıllık o maziyi zaman zaman hala aradığım, bol çay ve sigara eşliğinde sabahlanılan evlerdir, öğrenci evi bireylerinin hepsi uykusuzluk hastalığından muzdariptir.

  çatı katında bir öğrenci evinde hayatınızın belli bir dönemini geçirmiş bireylerseniz,mezun oldukdan sonra özlem katsayınız daha yüksek olacaktır. kapitalist piyasanın çarkları içerisindeki yaşam kavgasında, askerlik derdinde, yani öğrencilik bittikten sonra başlayan gerçek hayatta , öğrenci evinin kıymeti anlaşılır.
  (mata 25.11.2006 21:37)
 15. birde bu evlerin yemekleri olur. bunlara öğrenci evi yemekleri denir.

  genelde pratik yemeklerdir. yumurta kırma, makarna.. ve bunlar hızlı ve itina gösterilmeden yapılır maksat mide boş kalmasın gönüller hoş olsun.. fazla doyurucu değildir yalancı meme gibidirler
  sonuç şudur

  ' arkadaşlar acıkan var mı ? '
  ' varr '

  ' iyi pizza söylüyorum '

  yerken annelerimizin yemeklerini iç geçirerek andığımız yinede ' şükür ' dediğimiz zevkli, pişimi ve yapımı kolay nimetler.*
  (kral cunyir 12.01.2007 16:44)
 16. çıkmak için ailelerden izinlerin zor koparıldığı,
  birde çıkılan o arkadaşlar çekilmezse hayatın zindan olduğu,
  insanın kendini özgür hissedeceği *,
  yurt hayatından kurtulmak amaçlı,
  en az 1+1 en çok dubleks olan,
  kişiye göre kirası artan,
  faturaların ancak uyarı geldiğinde ödendiği,
  mayışıklığın- üşengeçliğin diz boyu olduğu,
  sınav zamanlarında dağınıklığın bir kaç katına çıkıldığı,
  kendini kaptırıp müziğin sesine alt komşudan azarlar işitildiği,
  birçok anıların paylaşıldığı,
  unutulmayacak bir zaman dilimindeki * küçük öğrenci sarayları,ya da kulübeleri....
  (saturniapyrii 09.04.2007 21:22)
 17. hele evde yemek kalmamışsa gece saat 00.00 ı bulduğunda aç mideli tiplemelerin oda oda dolaşıp bi kırıntı bisküvi için takla attıkları evler.
  dolayısıyla yemeksepeti.com un en fazla açık olduğu evlerdirlerdir de.
  (merlin 10.09.2008 11:32 ~ 10.09.2008 11:43)
 18. bazılarında, yaşayan öğrenci insanının mikrop, bakteri ve benzeri türde organizmalara karşı bağışıklık kazandığı, her nevî deneysel yaşam biçiminin uygulamalı olarak görülebileceği yerlerdir. tencerede küf ormanı, bardakta mantar ağacı gibi nice gizemli ve fantastik olaya mekân olur buralar**
  (breegadoon 19.11.2008 00:39 ~ 19.11.2008 00:47)
 19. Bazıları da şöyledir*: Eve gelen misafirler, tertemiz ve güzel kokan bir evle karşılaşırlar. Evin sakinleri, misafirlerine güzel yemekler hazırlarlar; yemekten sonra çay ikram ederler. Evin sakinleri arasında biraz maharetli olan(lar) varsa kendi elleriyle tatlı da yapar(lar) misafirler için. -Şahsen en hoşuma gideni de söyleyeyim- Misafirleri uğurlamadan önce, -hissettirmeden- misafirlerin ayakkabılarını bir güzel boyar ve pırıl pırıl bir hale getirerek riyasız-tasannusuz, samimi bir şekilde, evlerini şereflendiren o insanlara verdikleri kıymeti bir de böyle gösterirler... *

  Bilmem ki, bu samimi hissiyat sahiplerini yeryüzünde kaç kişi tabii bulmuyor? İnşaallah sayıları azdır*... Bu halin, tam bir içtenlik eseri olmadığını düşünenler varsa ya bunları bizzat görmedikleri için böyle düşünüyorlardır veyahut da "Yok canım, bu kadarı da fazla!" diyerek dudak büküyorlardır... Ama herkesin bilmesi gerekir ki, "Dünya yine de dönüyor."

  Selam olsun bu garip yiğitlere...
  (herseyemaydanoz 19.11.2008 01:09 ~ 19.11.2008 01:11)
 20. ev sahibi/sahibesi, komşular/komşu olmayanlar tarafından sürekli şikayet edilen genç!lerin evleridir. öyleki komşumuz olmadığı halde ben yan daireden geliyorum çok sesiniz geliyor diyenler ile karşılaşabilir. evde olmadığınız halde yine eve kız almış ortalığı inletiyor olabilirsiniz, ayrıca anahtarınız kaç kişidedir belli değil, ev içinde dolaşanlar hiç tanımadığınız kişiler olabilir. kişi başına kira veriyorsanız bu durum başınıza iş açıcaktır. bir zaman sonra kahve masasındaki yancılar gibi parazitler türeyebilir. ayrıca haftalarca dışarı çıkmamış, camdan bakmamış sakinleride mevcuttur. yemek ve temizlik konusu muamma orası ayrı ama en iyisi abi/abla evidir, arada bir gidilmeli iç organlara topyekün bayram ettirilmelidir. kapitalist evler pis fakat her taraftan kokular gelen saten boyalı en az 2 bilgisayarlı dışarıdan gelen yemeklerin artıklarını sağda solda görürsünüz. sosyalist evler genelde içki ve kız yuvasıdır fakat bu evlerin sayısı azdır burada yaşayanların en fazla 2 farklı kıyafetleri vardır ve 1ini hiç giymezler.
  (bayx 19.11.2008 15:33)
 21. öğrenci milletinin özellikle kış aylarında ısınma ihtiyaçları ile tavan yapan fatura çilesini; yazdığı şarkıyı cranberries - zombie parçasına uyarlayıp, sesini Dolores O'Riordan'ın muhteşem sesine benzeterek dile getiren arkadaşı sizlere duyurmak boynumun borcu...
  karşınızda kombi adlı parça ve klibi.

  http://videogaleri.gazetevatan.com/6077_Kombi-Muhtesem-bir-calisma.html

  En az bi ikiyüzelli
  Gelmesi belli bu ay

  Son fatura hala burada
  Yok ki bizde para
  Halbu ki seçmiştik en düşük seviyeyi
  İndirdik indirdik dereceyi

  Hem ocak banyoda su sıcak akacak
  Doğalgaz imkansız ay yanacak
  İnsaf et insaf et
  Kombi, kombi, kombi
  Az, az, az insaf et, insaf et
  Kombi, kombi, kombi
  Az, az, az of

  Fenadır kira zammı
  Harçlar pahalı bu yıl

  Ders, sınav, not derdi ayrı
  Yine herkes kaldı

  Belki de bu ay elektrik kesilmez
  İnşallah, inşallah su çok gelmez

  Ne yesek yemekte
  Gereksiz bir soru
  Sanki çok şey varmış gibi evde

  İnsaf et, insaf et
  Kombi, kombi, kombi
  Az, az az insaf et, insaf et
  Kombi, kombi, kombi,
  Az, az, az of
  (ozozo 06.01.2009 21:58 ~ 06.01.2009 22:01)
 22. Bulaşıkların yemekten sonra değil, önce yıkandığı tek yer.
  (itaatsiz 08.01.2011 01:00)
 23. iki ye ayrılır:
  1.sınıftan bayan arkadaşların davet edilebileceği erkek öğrenci evi
  2.sınıftan bayan arkadaşların davet edilemeyeceği erkek öğrenci evi
  (heyula 08.01.2011 01:19)
 24. bir üst versiyonu için;
  (bkz: bekar evi)
  (mcleod 08.01.2011 01:30)
 25. (bkz: erkek öğrenci evi)
  (bkz: kız öğrenci evi)
  (diyojenist 22.09.2012 20:10)


Vampircik - 2005 - 2015

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.